2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego
2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego

W Kościele katolickim od IV wieku obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego, Matki Boskiej Gromnicznej a od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

- reklama -

 

W tradycji Starego Testamentu zakorzenione było święto spotkania i oczyszczenia, ponieważ każdy pierworodny syn żydowski uważany był za własność Boga. Dlatego 40. dnia po urodzeniu zanoszono go do świątyni jerozolimskiej, aby złożyć na ręce kapłana a potem go wykupić. Tak też zrobili Maryja i Józef. Na ofiarę zostawili dwie synogarlice, czyli gołębie. Był to najskromniejszy dar, symbolizujący ubóstwo.

Obrzęd ofiarowania Jezusa w świątyni wiązał się również z oczyszczeniem matki dziecka. Warto dodać, iż na Zachodzie przeżywano to święto jako czas wyzwolenia się kobiety z dziedzictwa grzechu Ewy. Obrzędowi temu towarzyszyła procesja ze świecami przedtem poświęconymi. Stąd na pamiątkę świece te nazwano gromnicznymi. Tradycyjnie zapalone światło ma ochraniać ludzi od gromów zarówno fizycznych jak i duchowych, chronić w domu od tragedii, nieszczęść i pożarów. Gromnica zapalona towarzyszy też umierającemu w ostatnich chwilach jego życia na Ziemi.

W to wielkie święto kościelne papież Jan Paweł II w 1997 roku wprowadził obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Po Soborze Watykańskim II w Kościele Katolickim mamy dwie formy: wspólnotowe, czyli zakony i zgromadzenia zakonne,stowarzyszenia życia apostolskiego i instytuty świeckie. Natomiast do indywidualnych form zaliczamy: dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane i pustelników.

W Święto Ofiarowania Pańskiego kończy się okres obchodów Bożego Narodzenia. Po raz ostatni śpiewamy kolędy, podziwiamy dekoracje świąteczne i szopki betlejemskie, kończą się odwiedziny kolędowe. Katolicy w tym dniu biorą udział we Mszy św. i przynoszą świece do poświęcenia. Za dwa tygodnie rozpoczyna się już okres Wielkiego Postu od Środy Popielcowej.

Fot. By Giovanni Bellini – Kunsthistorisches Museum: Bilddatenbank, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4891939

K.N.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj