Mrozy. Pamiętajmy o najsłabszych – apelują służby

Mróz śmiertelnym zagrożeniem dla samotnych, chorych i bezdomnych
Mróz śmiertelnym zagrożeniem dla samotnych, chorych i bezdomnych

Najbliższe noce będą wyjątkowo zimne. „Reagujmy, gdy zobaczymy kogoś leżącego na ziemi, ławce, szukającego schronienia przed mrozem w pustostanie…”

- reklama -

 

Synoptycy zapowiadają w najbliższym czasie spadek temperatury. – Pamiętajmy, by uważać na swoje zdrowie, ciepło się ubrać, baczyć na chodnikach i jezdni na lód. Pamiętajmy również o tych, którzy nie zawsze mogą nocą udać się do ogrzanego wygodnego domu. Reagujmy, gdy zobaczymy kogoś leżącego na ziemi, ławce, szukającego schronienia przed mrozem w pustostanie. Możemy uratować mu życie. W całej Polsce tej zimy, chłód zabrał już 33 ludzkie istnienia. Dzięki naszej pomocy ta liczba może się nie zwiększyć – czytamy na stronie raciborskiego magistratu.

W Raciborzu miejsca, w których przebywają bezdomni, patroluje straż miejska i policja. Gdy temperatura spada, funkcjonariusze kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice i altanki działkowe. Tam najczęściej koczują osoby bezdomne. Wszystkie napotkane przez mundurowych osoby pozbawione dachu nad głową są informowane i zachęcane do korzystania z pomocy. Nierzadko nie chcą jednak z niej skorzystać. Narażając się tym samym na śmiertelne zagrożenie. Służby nie zawsze mogą dotrzeć wszędzie, czasami nasz telefon może być szybszy.

Pomoc i schronienie udzielane są potrzebującym w Ośrodku ARKA. N. W ośrodku na stałe mieszkać może 45 osób. W prowadzonej w Arce noclegowni schronienie znajdzie każdy. Jedyny warunek – to bycie trzeźwym. Noclegownia w okresie zimowym działa od godziny 18.00 do 8.00 rano i oferuje nie tylko nocleg, ale także ciepły posiłek. W przypadku, gdy temperatury spadają poniżej – 10 stopni Celsjusza, noclegownia działa całodobowo. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu przewożone są do Policyjnej Izby Wytrzeźwień w Bytomiu lub Raciborskiej Izby Zatrzymań.

Ważne telefony

Pomoc osobom bezdomnym na terenie gminy Racibórz koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 1, nr. tel. 32/415 2650, 32/419 0642, 32/419 0643, 32/415 1888.

Poza godzinami pracy Ośrodka Pomocy Społecznej dyżur telefoniczny pełni koordynator ds. pomocy osobom bezdomnym w Raciborzu tel. 500 161 425.

987 – to całodobowy numer na bezpłatną infolinię o możliwościach pomocy osobom bezdomnym dla całego województwa śląskiego.

W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić po pomoc na numery alarmowe.

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj