1,5 mln zł dofinansowania na remont biblioteki w Raciborzu

0
Biblioteka przy ul. Kasprowicza w Raciborzu
Biblioteka przy ul. Kasprowicza w Raciborzu

To ważna wiadomość dla wszystkich mieszkańców miasta. Raciborska biblioteka pełni nie tylko funkcję swoistego centrum dystrybucji wiedzy, ale zajmuje się również integracją mieszkańców.

Zarząd województwa śląskiego przyznał dofinansowanie na przebudowę budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

- reklama -

Dyrektor placówki Pani Małgorzata Szczygielska, która zabiegała o tę inwestycję, stworzyła system integracji środowisk w różnym wieku, różnej profesji i różnego wykształcenia. Swoje miejsce w bibliotece na Kasprowicza znajdują bez problemu seniorzy, jak i maluchy, które co roku mają okazję by spędzić fantastyczne „lato w mieście”. Dzięki modernizacji nasza książnica będzie jeszcze bardziej przyjazna dla mieszkańców.
Co zmieni się dzięki inwestycji?

Biblioteka zostanie kompleksowo dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz budynku pojawi się winda osobowa dla niepełnosprawnych oraz matek z małymi dziećmi w wózkach. Wewnątrz pojawi się dźwig towarowy. W bibliotece prowadzone są roboty budowlano – montażowe i wykończeniowe. Wymieniana jest także instalacja elektryczna. Autorzy projektu chcieli wykorzystać każdą przestrzeń. Poddasze i przyziemie są adaptowane do nowych potrzeb. W wyremontowanych pomieszczeniach pojawi się czytelnia komputerowa oraz sala w której prowadzone będą warsztaty, dzięki którym mieszkańcy będą mogli nabyć nowe kompetencje zawodowe, społeczne i osobiste.

Kiedy biblioteka w nowej odsłonie będzie gotowa otworzyć swoje podwoje?

Roboty są zaawansowane, a wykonawca ma czas do końca sierpnia tego roku.
Od kilku dekad miasta w krajach rozwiniętych dotyka zjawisko opuszczania przez mieszkańców. Fenomen ten od kilku lat jest również charakterystyczny dla naszego kraju. Odpowiedzią samorządów na ten problem jest proces rewitalizacji. Przywrócenie dawnych i nadanie nowych funkcji społecznych miejscom i obiektom starym obiektom, gruntowna przebudowa budynków, które nadgryzł już ząb czasu, organizacja czasu wolnego dla mieszkańców dzięki realizacji projektów miękkich ma służyć przywróceniu centrom miast ich należytej rangi. Rewitalizacja to przede wszystkich tchnienie nowej energii, wypełnienie przestrzeni publicznych ludźmi, którzy w jakimś stopniu odwrócili się od życia społecznego. Obok kompleksowej przebudowy biblioteki w Raciborzu tylko w tym roku rozpoczęta zostanie rewitalizacja Ulicy Długiej, Placu Długosza, czy starej komendy Policji przy Placu Wolności.

oprac./A/

fot. Urząd Miasta Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here