Przebudowa ul. Długiej inspirowana legendą o księciu Raciborze

3
Ul. Długa w Raciborzu
Ul. Długa w Raciborzu

Remont zakończy się w przyszłym roku. Ideą przebudowy ulicy jest wizualizacja legendy, wedle której książę Racibor władający grodem nad Odrą podczas jednej ze swoich przejażdżek zakochał się w pięknej Ofce.

Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja ul. Długiej. Przebudowa zakończy się w przyszłym roku. U wlotu ulicy od strony rynku pojawiła plenerowa galeria, na której można zobaczyć, jak zmieni się główny deptak w mieście.

- reklama -

Ideą przebudowy ulicy jest zwizualizowanie legendy „O pięknej pasterce i księciu z Raciborza”, wedle której książę Racibor władający grodem nad Odrą podczas jednej ze swoich przejażdżek zakochał się w pięknej Ofce. Plany młodych co do ożenku pokrzyżować miał złośliwy potwór – wilkołak Liczyrzepa, uprowadzając nocą ukochaną Racibora. Książę ruszając konno z odsieczą zastosował podstęp. Przywiązał koniom dzwonki, licząc na to, że Liczyrzepa weźmie je za barany. Plan się powiódł. Przerażoną Ofkę udało się uwolnić. Zakochani wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie. Jako że legenda opowiada o zdarzeniach w grodzie nad Odrą, zdecydowano o pozostawieniu obecnego układu podwyższenia północnej części ulicy. Symbolizować będzie ona nadodrzańskie wały, natomiast niższa część ulicy rzekę Odrę. Wzdłuż całej Długiej ukryte w różnych miejscach zostaną dzwonki w formie mosiężnych odlewów i odcisków w nawierzchni, zawieszone na latarniach. Zadaniem pieszego będzie odszukanie wszystkich dzwonków. Informować o całym założeniu będą tablice zlokalizowane na początku i końcu ulicy.

Szacowana wartość inwestycji to 2 820 574 zł. Wnioskowana wartość dofinansowania w ramach RPO WŚ 2014-2020 wynosi 1 268 110 zł.

ulica dluga raciborz

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

 1. mieszkanka Raciborza

  i CO wladze Raciborza chca ta przebudowa uzyskac??? Ulica Dluga jest…martwa! Kto pojdzie w te strone, gdzie widac tylko bank za bankiem, jakies ubezpieczenia- a na koncu…ze slawnej kawiarni „Teczowej” pozwolono zrobic jakis sklep budowlano-lazienkowy .

  • raciborzanka

   Święta racja.Szkoda pieniędzy.

 2. Janosik

  Przebudowa ma sens jezeli nastapi rewitalizacja dalszego odcinka – przedluzenia ul. Dlugiej oraz Placu Wolnosci i ul. Londzina az po Strzeche. Inaczej ten rejon dalej bedzie martwy.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here