W trosce o zdrowie uczniów

0
Jeden akt prawny w miejsce wielu rozproszonych obecnie przepisów ma wzmocnić znaczenie profilaktyki w szkołach
Jeden akt prawny w miejsce wielu rozproszonych obecnie przepisów ma wzmocnić znaczenie profilaktyki w szkołach

Nowy projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadza zasady współpracy między samorządem, a pielęgniarką szkolną w zakresie tworzenia i realizacji programów profilaktycznych skierowanych do uczniów.

Jeden akt prawny w miejsce wielu rozproszonych obecnie przepisów ma wzmocnić znaczenie profilaktyki w szkołach. Dostęp do takiej opieki ma być jednakowy bez względu na wiek i miejsce zamieszkania ucznia. Zgodnie z projektem profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami dotyczyć ma dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym do ukończenia 19. roku życia. W przypadku uczniów szkół specjalnych aż do skończenia szkoły. Opieką stomatologiczną objęci będą wszyscy uczniowie do ukończenia 19. roku życia. Profilaktyczną opiekę nad uczniami będzie sprawować „pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania” albo higienistka, a także zespół POZ oraz lekarz dentysta.

- reklama -

Na jednostkach prowadzących szkoły spocznie obowiązek tworzenia i wyposażania gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Będzie również możliwość tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach. W przypadku braku gabinetu stomatologicznego w placówce, organ prowadzący będzie zawierać porozumienie z gabinetem ogólnodostępnym.

W tym roku w budżecie państwa zostały przewidziane środki na doposażenie gabinetów stomatologicznych, które będą powstawały na terenie szkół. Samorządy terytorialne, które prowadzą szkoły, będą mogły występować o te środki.

Renata Sala

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here