Boginie Słowiańskie w RCK – co jeszcze w ten weekend?

1
Usłyszeć Srebrną Lunę, czyli rzecz o Boginiach Słowiańskich
Usłyszeć Srebrną Lunę, czyli rzecz o Boginiach Słowiańskich

„Usłyszeć srebrną Lunę, czyli rzecz o boginiach słowiańskich” w RCK, Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej w Arenie Rafako, rajd rowerowy „Rowerem po Gminie Kornowac” czy II Raciborska Gala Młodych Talentów w RCK – zobacz, co jeszcze wydarzy się w najbliższych dniach.

19 maja o godz. 17:00 w RCK RDK przy ul. Chopina 21 odbędzie się spektakl „Usłyszeć srebrną Lunę, czyli rzecz o boginiach słowiańskich”. Bilety: 15 zł i 10 zł. Honorowane raciborskie karty: Senior 60+, Rodzina+.

- reklama -

Po bardzo dobrym przyjęciu premiery spektaklu zapadła decyzja, aby ponownie wystawić „Srebrną Lunę”. Projekt bogiń słowiańskich to przedsięwzięcie, w które zaangażowani są instruktorzy RCK oraz artyści nie tylko z Raciborza. Projekt ten łączy w sobie teatr, taniec, fotografię, sztukę projektowania, muzykę (oryginalnie przygotowaną do spektaklu), a przede wszystkim niesamowitą energię zaangażowanych w niego ludzi. To opowieść, w której słowiańskie boginie stanowią pierwotną naturę każdej kobiety. Poprzez symbolikę, z jaką są powiązane, żywioły, atrybuty czy też moce luźno nakreślają kierunek powstania postaci bohaterek wchodzących w role.

Opowieść ta jest emocjonalną podróżą do wnętrza duszy człowieka. Podróżą w świat wyobraźni, w głęboko skrywane instynkty i uczucia budzące się poprzez kolejne postaci opowieści.

W spektaklu pojawiają się m.in. następujące boginie: Białoboga – bogini pramatka, Stryja – bogini wiatru, Wąda-Węda – bogini wody, Łada – bogini łowów, Pogoda – opiekunka ptaków i podróży, Dziewanna – bogini wiosny i miłości, Obiła – bogini zboża, Watra – bogini ognia, Chorsina – bogini myśli i przeczuć.

Pomysłodawczynią projektu jest Ewa Anna Lenard, instruktorka RCK. Spektaklowi towarzyszy wystawa pt. „Słowiańska Lunaria”, która prezentuje portrety bogiń stworzone przez fotografkę Monikę Juraszek-Małek w stylizacjach Ewy Anny Lenard.

 

Kto jest kim w projekcie?
Raciborskie Centrum Kultury – organizator i producent;
Ewa Anna Lenard – koncepcja spektaklu, scenariusz, kostiumy i scenografia wraz z pracownią rękodzieła artystycznego Artystika, wiolonczela;
Grażyna Tabor – opieka artystyczna, scenariusz i współreżyseria spektaklu;
Kasia Gierszewska-Widota – realizacja filmu i wizualizacji do spektaklu;
Manuela Krzykała – współreżyseria spektaklu, reżyseria teatru tańca, reżyseria światła, choreograf, saksofon;
Tomasz Behra – kompozytor muzyki do spektaklu, instrumenty klawiszowe;
Anna Jegerska- Michalska – realizacja aranżacji dźwiękowo-teatralnych;
Monika Juraszek-Małek – fotografia, autorka zdjęć i grafik do projektu;
Marek Kuder – instrumenty klawiszowe, kotły;
Arkadiusz Popławski – instrumenty klawiszowe, akordeon;
Sandra Kaim-Franica, Beata Kowalska, Kinga Kurek, Kasia Falęcka Makijaż – wizaż;
Anna Dębczak (spektakl); Katarzyna Szymon-Wnuk, Dajana Krzykała, Monika Marek (sesja) – fryzury;
Alina Wodarska – Kwiaty w Kredensie- pracownia florystyczna.
Aktorzy i tancerze: Grażyna Tabor– Białoboga, Dajan Krzykała – Stryja, Manuela Krzykała – Pogoda, Dominika Galli – Wąda-Węda, Zuzanna Gawlik – Śląkwa Dżdża, Milena Stajner – Dziewanna/ Matylda Widota – mała Dziewanna, Mateusz Siepetowski – Czarny Motyl, Denis Chory – Niebieski Motyl /Fabian Lenard – mały Niebieski Motyl, Agnieszka Rajda – Obiła,
Anna Jegerska-Michalska – Watra, Patrycja Kulczyńska – Łada, Ewa Anna Lenard – Chorsina, Iwo Lenard – Chorsiniec.

Usłyszeć Srebrną Lunę RCK

SPRAWDŹ ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ>>

DOWIEDZ SIĘ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W CZASIE WEEKENDU W OKOLICY>>

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Jo

    Pierwszy błąd. Boginie słowiańskie w tytule posta który mówi o tym co będzie się działo na weekend w Raciborzu. Do poprawy! Nikogo nie interesują boginie tylko to gdzie można się wybrać podczas weekendu. Porada numer 1 zróbcie blok pod jedną nazwą. Weekend w Raciborzu? Co na weekend? Cos w tym stylu… A potem piszcie co się dzieje. Pozdrawiam, marketingowiec.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here