O Kresowiakach na ziemi raciborskiej w Noc Bibliotek w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Noc bibliotek: Kresowiacy na ziemi raciborskiej
Gościem biblioteki był autor „Kresowej Atlantydy” prof. dr hab. Stanisław Nicieja.

Niemal 1874 bibliotek w całej Polsce bierze udział w tegorocznej edycji akcji Noc bibliotek. Raciborska biblioteka także włączyła się w wieczorno-nocna akcję i zaprosiła swoich czytelników w sobotę 9 czerwca na wieczór pełen literackich wrażeń. Biblioteka gościła autora „Kresowej Atlantydy” prof. dr hab. Stanisława Nicieję i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu z repertuarem muzyki polskiej.

Spotkanie rozpoczęło się koncertem muzyki polskiej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu. Publiczność wysłuchała m.in. „Dumki” Mariusza Matuszewskiego, „Gonitwy” Agnieszki Kaszuby czy „Kujawiaka” Ewy Iwan.
Punktem kulminacyjnym Nocy było spotkanie z prof. dr hab. Stanisławem Nicieją – historykiem, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, autorem książek „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” czy „Lwowskie orlęta”. Prof. Nicieja opowiadał w Raciborzu przede wszystkim o III tomie „Kresowej Atlantydy”, w którym opisuje m.in. cukrowe miasto Chodorów, którego mieszkańcy w dużej mierze zasiedlili po wojnie właśnie ziemię raciborską.

- reklama -

Stanisław Nicieja podkreślał, że mimo zarzutów stawianych przez stronę ukraińską, jakoby był specem od Kresów, jest przede wszystkim historykiem Polski. – To kwestia pamiętania o naszych korzeniach! Polska straciła na wschodzie ok. 200 miast, tysiące wsi. Kresowa Atlantyda ma na celu ich upamiętnienie ale przede wszystkich opisanie historii poszczególnych osób i całych rodzin, które musiały opuścić swoje domy – mówił w trakcie spotkania gość biblioteki. Historyk, z charakterystycznym dla siebie humorem, barwnie opowiedział o fenomenie najlepszego w Europie cukru produkowanego właśnie w Chodorowie (tak, to tu właśnie jest jedyny na świecie pomnik buraka cukrowego!), którym słodziło się w słynnych hotelach (Ritz w Paryżu) czy kawiarniach (Sacher we Wiedniu). Na koniec publiczność obejrzała film ukazujący miasteczko Stryj, w którym urodzili się m.in. pisarz Kornel Makuszyński czy podróżnik Kazimierz Nowak.

Przypomnijmy, Noc bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja, w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Hasło tegorocznej akcji to „RzeczpospoCzyta”.

oprac./A/

fot. MiPBP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj