Dyrygent Krystyna Lubos przeszła na emeryturę

0
Krystyna Lubos dyrygent Chóru im. Juliusza Rogera przeszłą na emeryturę
Niekwestionowany jest dorobek i osiągnięcia dyrygenckie Krystyny Lubos. Stale wzbogaca repertuar obejmujący utwory od muzyki dawnej do współczesnej. W pracy jest bardzo dokładna i wymagająca. Jest osobą skromną nie lubiąca zbytecznego blichtru w pracy.

17 czerwca 2018 roku miało miejsce uroczyste pożegnanie wieloletniej dyrygentki Chóru im. Juliusza Rogera pani Krystyny Lubos, która szefowała chórowi od 35 lat. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Najświętszej Marii Panny w Rudach, następnie członkowie chóru i zaproszeni goście siedzibie Parków Krajobrazowych.

Krystyna Lubos – zawsze aktywna, potrafiła łączyć pracę zawodową i społeczną z życiem rodzinnym. Jako matka trójki dzieci doskonale łączyła wszystkie funkcje bez szkody dla żadnej z tych sfer. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie chóralistyki Stefana Stuligrosza oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfonicznej Karola Stryji. Pracując zawodowo jako doktor habilitowana na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, wychowała wielu znakomitych dyrygentów.

- reklama -

Pracując zawodowo na stanowisku adiunkta II stopnia, łączyła pracę zawodową z pracą w Filharmonii ROW, gdzie była asystentką dyrygenta oraz muzykiem orkiestrowym. Prowadziła koncerty symfoniczne i popularne.

Od 30 lat prowadzi Chór im. Juliusza Rogera w Rudach. Z chórem nagrała dwie audycje dla Polskiego Radia Katowice w cyklu „Nasze chóry śpiewają”. Zespół wykazuje niezwykłą aktywność koncertową, wykonując przeciętnie 20 koncertów w sezonie. Oprócz koncertów krajowych występował w Czechach, Niemczech, w Watykanie. Koncertował na otwarciu „Europejskich dni dziedzictwa kultury” w Rudach, a także na IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej „Juliusz Roger a tradycje śląskie” w Rybniku. Chór zyskał wysokie lokaty na kolejnych edycjach Festiwalu Chórów do słów J.von Einchendorffa, dwukrotnie nagrodzony nagrodą Grand Prix. Zdobył także Grand Prix na Festiwalu Chórów Górnośląskich DFK w Raciborzu.

Przez 20 lat prowadziła także chór „Seraf” z Rybnika. Chór pod jej dyrekcją ma na swoim koncie szereg nagród zdobytych na krajowych festiwalach. Koncertował w kraju i za granicą: w Republice Czeskiej, na Litwie, oraz w Chorwacji.
Z chórem przygotowała partię wokalną do IX Symfonii L van Beethovena oraz Wojciecha Kilara: Exodus Victoria i Angelus. Chór nagrał dwie płyty. Obydwa chóry współpracują z sobą, wymieniając doświadczenia.

Otrzymała wiele nagród indywidualnych i odznaczeń Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Z rąk Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej Waldemara Dąbrowskiego nadano jej Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. W roku2011 otrzymała Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki. Z rąk Prezydenta R.P. Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Dwukrotnie nominowana do nagrody ” Mieszka” 23.11.2013 r. obchodziła Benefis 30-lecia pracy artystycznej z chórem im. Juliusza Rogera oraz 50 lecie pracy artystycznej. 26.01.2014 r. została laureatką nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość artystyczna- muzyka

Źródło: www. chortownia.org

oprac./A/

fot. Urząd Gminy Kuźnia Raciborska

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here