ZWiK nie poczuwa się do odpowiedzialności za zalane piwnice

0
Sesja Rady Miasta Racibórz
Sesja Rady Miasta Racibórz

Wysoki poziom wód gruntowych, a co za tym idzie podmokłe posesje w Nowych Zagrodach, mogą mieć różne przyczyny. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to efekt zmniejszenia poboru wody przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji z ujęcia w Studziennej.

- reklama -

 

Wilgoć w niższych kondygnacjach posesji to zmora wielu mieszkańców dzielnicy Nowe Zagrody. Dużo już na ten temat powiedziano i napisano. Odbyło się kilka spotkań władz z mieszkańcami, przeprowadzono przeróżne badania i analizy i co? Dalej nic. Niewiele się w tej sytuacji zmieniło, przynajmniej tak wynika z relacji jednego z mieszkańców ul. Gwiaździstej, który pojawił się na czerwcowej sesji rady miasta z zamiarem poskarżenia się na całą sytuację.

O dopuszczenie mężczyzny do głosu poprosił radny Leszek Szczasny, przewodniczący rady Henryk Majnusz nie zezwolił jednak na wystąpienie. Zamiast tego w jego imieniu pytanie zadała Anna Ronin. – Dlaczego jeszcze w piwnicach utrzymuje się woda i kiedy to ulegnie zmianie? – zwróciła się do obecnego na sali prezesa ZWiK Krzysztofa Kubka.

Mieszkańcy właśnie zakład wodociągów obwiniają za swoje wilgotne piwnice. Jak stwierdził Kubek, zupełnie niesłusznie. Media powszechnie (choć niezgodnie ze stanem faktycznym) informowały, iż wysoki stan wód gruntowych to efekt zaprzestania eksploatacji ujęcia w Studziennej. Tymczasem woda z Bogumińskiej cały czas jest pobierana. Na 8 tys. metrów sześciennych (średnio całodobowo) trafiających do raciborskich kranów, 2 tysiące pochodzi właśnie stamtąd.

– To już było przedmiotem różnych badań, także organów ścigania. Żadne z nich jednoznacznie nie wykazało, że to przez zmniejszenie poboru wody ze Studziennej – poinformował prezes ZWiK, dodając, iż przedsiębiorstwo nie poczuwa się do odpowiedzialności za wysoki stan wód gruntowych. Przyczyny mogą być zupełnie inne, zupełnie nie związane z miejskim dostawcą wody. I tak, nie można wykluczyć, że wpływ na to ma np. budowa zbiornika Racibórz Dolny, również w sporym stopniu wpływająca na zmianę warunków hydrogeologicznych w okolicy.

/br/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here