Koleją wąskotorową z Rud do Rybnika

W tej chwili pociąg w kierunku Rybnika dojeżdża jedynie do stacji Paproć
W tej chwili pociąg w kierunku Rybnika dojeżdża jedynie do stacji Paproć

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Już niedługo wąskotorówką będzie można dojechać do Rybnika.

Ruszyły prace związane z przywróceniem linii kolejki wąskotorowej na odcinku od granicy Rybnika z Rudami do stacji przesiadkowej Stodoły.

- reklama -

Odcinek ten jest pozostałością po sieci kolei wąskotorowych, na której ruch zakończono w 1993 r. Została ona wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną konserwatorską, jednak wkrótce zaczęła być masowo rozkradana. Dwa lata temu wyremontowano przejazd na ul. Rudzkiej w Rybniku. Teraz rozpoczęła się rewitalizacja odcinka. Zostanie zdemontowane 500 m istniejącego toru, wykonana nawierzchnia kolejowa i montaż toru na długości ok. 700 m wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowo-kolejowego i oświetleniem. Oprócz tego powstanie dworzec w miejscu byłego peronu w dzielnicy Stodoły. Znajdzie się na nim wiata z ławkami i koszami na śmieci oraz oświetlenie i monitoring.

Rybnik-Stodoły
Rybnik-Stodoły

Rybnik rozpoczął starania dotyczące przedłużenia tej linii kolejowej już w ubiegłym roku. Jednak ogłoszone wtedy przetargi dotyczące budowy dworca i torów zostały unieważnione ze względu na zbyt wysokie ceny złożone przez oferentów w stosunku do zaplanowanego przez miasto budżetu na ten cel. Zadanie zostało przekazane więc do Rybnickich Służb Komunalnych, które podzieliły prace związane z inwestycją. Służby komunalne zakupiły elementy małej architektury, a roboty budowlane wykona firma Inżbud wybrana wcześniej w przetargu.

– Zaangażowanie miasta w przedsięwzięcie wynika z chęci wykorzystania i rozwijania potencjału turystycznego Rybnika. Kolejka wąskotorowa stanie się bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty miasta, którą stanowią: rzeka Ruda z możliwością organizowania spływów kajakowych, ciekawe trasy rowerowe i Morze Rybnickie z możliwością wędkowania czy żeglowania. W przyszłości te wszystkie aktywności mogą się doskonale uzupełniać, tworząc atrakcyjną propozycję nie tylko dla mieszkańców, ale również dla weekendowych turystów – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Prace potrwają około 2,5 miesiąca. Przewidywany koszt całej inwestycji to około 1,5 mln zł.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here