Wakacje to okres porzucania psów

0
porzucanie psow w okresie letnim
Porzucanie psów w okresie letnim jest zjawiskiem powszechnym na terenie całej Polski.

Urząd Gminy Rudnik informuje, iż co roku w okresie letnim notuje zwiększoną liczbę zgłoszeń porzucenia czworonogów. Urząd w ciągu zaledwie kilku dni od rozpoczęcia wakacji otrzymał informacje o 4 błąkających się bezdomnych psach.

Do urzędu gminy często zgłaszane są psy uznane za bezdomne – te pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie te nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli.
O uznaniu psa za „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Częste są też niestety przypadki „odprowadzania” dzieci do szkoły przez psy, które następnie przez kilka godzin wałęsają się po okolicy. Osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji wałęsającego się psa nie powinny zamykać go na terenie swojej nieruchomości. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że psy nie będą wracać do swoich domów. Zwierzę jeżeli nie będzie dokarmiane to samo opuści posesję i wróci do swojego właściciela. Pamiętajmy, aby nie odbierać psu szansy powrotu do domu!

- reklama -

Gmina Rudnik w 2016 roku na zadania związane z wyłapywaniem bezdomnych psów wydała środki budżetowe w wysokości ok. 11 tys. zł, a w 2017 roku kwotę w wysokości ok 8 tys. złotych. Koszty z tytułu przyjęcia i przetrzymywania bezdomnych psów odłowionych z terenu Gminy Rudnik: przyjęcie psa do schroniska – 1.350,00 zł + VAT, przeprowadzenie zabiegów sterylizacji/kastracji – 280, 00 zł + VAT

Władze gminy uczulają mieszkańców na reagowanie w sytuacjach kiedy są świadkami porzucania psa przez właściciela. Fakt ten należy zgłosić na policję. Zwracają również uwagę na obowiązki właścicieli psów. Właściciel psa ponosi pełną odpowiedzialność w przypadku pogryzienia, a także za szkody wynikłe ze zdarzeń komunikacyjnych, gdy ich przyczyną był wolno biegający pies ( także jeżeli z ich przyczyny ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu lub szkody materialnej).

Podstawowe obowiązki właścicieli psów i zwierząt domowych:

– prowadzenie psa poza swoimi posesjami na smyczy, bez względu na to, czy pies jest mały czy duży;
– zabezpieczenie posesji przed wydostaniem się zwierzęcia poza jej teren,
– niewprowadzanie psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, za wyjątkiem jeśli pies jest przewodnikiem osoby niepełnosprawnej;
– niewprowadzaniu psów i kotów na teren placów zabaw dla dzieci.

Na nieodpowiedzialnego właściciela, którego pies wałęsa się po okolicy i w dodatku jest agresywny czy zwyczajnie uciążliwy lub wyrządza szkody na terenie innych posesji, policja ma prawo nałożyć mandat.

Jak zgłosić bezdomne zwierzę?

W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, iż zwierzę jest bezdomne i jednocześnie jest spełniony jeden z warunków:
– zwierzę przebywa w miejscu publicznym (np. ulica, przystanek autobusowy, itp.)
– zwierzę zagraża bezpieczeństwu mieszkańców (np. gdy jest agresywne),
– zwierzę jest ranne,

– zwierzę posiada oznaki zaniedbania
– został znaleziony ślepy miot bez matki,

Jeżeli właściciel odłowionego psa zostanie ustalony – wówczas ponosi on koszty za czas pobytu zwierzęcia w schronisku.

oprac./A/

fot. freeimages.com

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here