Raciborski Klub Tenisowy zaprasza w swoje szeregi [ZDJĘCIA]

Raciborski Klub Tenisowy zaprasza w swoje szeregi
Raciborski Klub Tenisowy zaprasza w swoje szeregi

W sierpniu ruszy projekt Raciborskiego Klubu Tenisowego „RKT – Tesco Summer Cup Letnie Turnieje Tenisa Ziemnego”. Organizatorzy czekają na zgłoszenia chętnych osób.

Pod koniec stycznia bieżącego roku powstał w Raciborzu Raciborski Klub Tenisowy. Od 12 kwietnia jest członkiem Polskiego Związku Tenisowego. Wkrótce zamierza przystąpić do programu „Tenis 10”, będącego częścią ogólnoświatowej inicjatywy „Play and Stay” zainaugurowanej w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) i realizowanego pod patronatem PZT. Jest to program opracowany z myślą o najmłodszych. Mający na celu popularyzację tenisa jako atrakcyjnej zabawy dla dzieci i jako dyscypliny sportu łatwej do nauczenia dzięki odpowiednio dostosowanemu sprzętowi. Obecnie program realizuje w Polsce łącznie 276 klubów tenisowych i uczniowskich klubów sportowych.

Prezesem RKT jest Cezary Raczek. Jak sam przyznaje – tenisa zawodowo nigdy nie uprawiał i gra rekreacyjnie, a swoją przygodę z tenisem rozpoczął na poważnie za sprawa dwójki swoich dzieci – Ewy i Piotra, którzy, będąc w podstawówce, postanowili trenować tę dyscyplinę sportu. – Jako rodzic wiem, ile wsparcia potrzebują dzieciaki, aby mogły rozwijać swoje pasje. Zorganizowanie treningów nie zawsze jest łatwe – podkreśla Cezary Raczek.

Na zdjęciu Cezary Raczek z córką Ewą

Ewa i Piotr początkowo trenowali w Raciborzu w szkółkach tenisowych panów Mieczysława Swadźby i Bartosza Franicy, następnie od 2011 roku rozwijali swoje umiejętności w szkole tenisowej Buly Arena w Krawarzu w Czechach, jednocześnie reprezentując ten klub w rozgrywkach na terenie Czech. Ponadto Piotr reprezentował w Polsce barwy BKT Advantage Bielsko-Biała. – Od 2005 roku syn z córką uczestniczyli w zawodach w kraju i za granicą. Przez 12 lat zawodowy tenis był u nas na pierwszym miejscu. Kosztowało nas to wiele, ale nie żałujemy ani jednego dnia. Teraz można powiedzieć, że wraca, ale w innej formie – za sprawą uzyskania przez Ewę uprawnień trenerskich w wyniku ukończenia studiów licencjackich (kierunek Sport, specjalność Tenis ziemny) na AWF we Wrocławiu. Ja z kolei uzyskałem stopień Animatora, uczestnicząc w szkoleniach PZT. Zdobyte doświadczenie i umiejętności pozwalają nam rozwijać RKT – przyznaje prezes.

Klub działa od paru miesięcy, a już realizuje dwa projekty. – Pierwszy – pod nazwą „Gotowi na tenis – Tenis ziemny na zdrowy styl życia wolny od nałogów” – realizujemy od 12 maja dzięki finansowemu wsparciu Miasta Racibórz, które pozwala na minimalizowanie kosztów szkolenia i zwiększa dostępność do uczestniczenia w zajęciach.

Wkrótce rozpoczniemy realizację drugiego – cyklu turniejów tenisowych w ramach projektu „RKT – Tesco Summer Cup Letnie Turnieje Tenisa Ziemnego” (sierpień – wrzesień 2018). O szczegółach będziemy informować na profilu klubowym na Facebooku – wyjaśnia Cezary Raczek.

W planach RKT jest już kolejny projekt pod nazwą „Wakacje z tenisem ziemnym”, mający za zadanie popularyzację tenisa wśród dzieci i młodzieży Raciborza.

Obecnie do Raciborskiego Klubu Tenisowego należy kilkanaście osób. Są to głównie pierwszo- i drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 15, obok której znajdują się korty. Dzieciaki trenują w soboty w godzinach dopołudniowych. Ich trenerami są: Ewa Raczek oraz Marcin Kowalski. – Póki co uczą się tenisowego abecadła, gdyż są to dzieci, które od podstaw rozpoczęły w naszym klubie trenowanie tej pięknej dyscypliny sportu. Zapału im nie brakuje. Jesteśmy dobrej myśli, co do efektów nauczania – dodaje z uśmiechem Cezary Raczek.

– Zapraszamy osoby chętne do wstąpienia w szeregi naszego klubu. Trenować u nas mogą nie tylko dzieci, lecz również młodzież, osoby dorosłe, seniorzy. Mile widziane są także całe rodziny. Zachęcamy także do współpracy firmy oraz osoby chętne wspierać naszą inicjatywę, czyli do sponsorowania naszego klubu – puentuje prezes RKT.

Fot. Katarzyna Przypadło

„Decydujesz, pomagamy”

„Decydujesz, pomagamy” to inicjatywa hipermarketów Tesco. Jej celem jest wspieranie inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności poprzez przyznanie grantów 375 organizacjom z całego kraju na łączną sumę 1 125 000 zł. Po raz pierwszy nagrody wręczono w 2016 roku.

Podczas tegorocznej edycji Raciborski Klub Tenisowy zajął trzecie miejsce i otrzymał czek o wartości 1000 zł na realizację w sierpniu i wrześniu bieżącego roku lokalnego projektu „RKT – Tesco Summer Cup Letnie Turnieje Tenisa Ziemnego”.

Przedsięwzięcie ma na celu m.in.: popularyzację tenisa ziemnego w Raciborzu, przedstawienie tenisa ziemnego jako sportu na całe życie o wspaniałych walorach społecznych i zdrowotnych, propagowanie wzrostu aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia wśród dzieci i seniorów.

Nagrodę główną w konkursie „Decydujesz, pomagamy” w wysokości 5000 zł zdobyło działające w Wodzisławiu Śl. Stowarzyszenie Przy Dziupli na realizację projektu pt. „Pływaj z nami”. Celem zwycięskiego projektu jest m.in. rozwój psychoruchowy, profilaktyka i korygowanie wad postawy, zapobieganie obniżaniu się wydolności fizycznej dzieci oraz młodzieży przez pływanie.

Fot. UM Wodzisław Śl.

Nagrodę drugą w wysokości 3000 zł zdobyło raciborskie Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne „Pracownia Przyszłości”.

Dzięki pozyskanym środkom zrealizuje projekt pod nazwą „Raciborzanin – to brzmi dumnie”.

Fot. Klaudia Kominek

rmedia

Krystyna Stanik

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here