Bezpieczne grzybobranie – jak powinno wyglądać?

1
Grzyby
Grzyby

Okres wakacyjny sprzyja wyprawom do lasu po grzyby. Należy jednak pamiętać, że można tam trafić nie tylko grzyby jadalne, ale także niejadalne, a nawet trujące.

Grzybobranie to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu w Polsce, również w naszym regionie. Zarówno walory zapachowe, jak i smakowe sprawiają, że grzyby są chętnie spożywane przez ludzi. Należy jednak pamiętać, że w naszych lasach występują nie tylko grzyby jadalne, ale także niejadalne, a nawet trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych.

- reklama -

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu ostrzega:

 • Zbieraj tylko gatunki grzybów dobrze znanych!
 • Zbieraj tylko grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode i przejrzałe mogą być przyczyną tragicznych pomyłek!
 • Nie niszcz żadnych grzybów, nawet trujących, ponieważ są one potrzebne w leśnym ekosystemie!
 • Jako początkujący grzybiarz zbieraj wyłącznie grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących!
 • Unikaj błędnych metod mających na celu wykrycie grzybów trujących – zabarwienie cebuli na ciemno, ciemnienie srebrnej łyżeczki czy gorzki smak!
 • Zbieraj grzyby wyłącznie do koszyków lub pojemników, które przepuszczają powietrze. Reklamówki foliowe powodują zaparzenie grzybów, a także przyspieszają ich psucie!
 • Nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu czy w okolicach skupisk odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia metale ciężkie!

ABC przyrządzanie i spożywania potraw z grzybów:

 • Grzybów nie należy podawać małym dzieciom, ludziom starszym i cierpiącym na choroby układu pokarmowego, ponieważ są potrawą ciężko strawną.
 • Potrawy z grzybów należy spożywać bezpośrednio po sporządzeniu.
 • Potrawy z grzybów łatwo się psują i szybko powstają w nich trujące substancje, dlatego nie wolno ich przechowywać nawet w lodówce.

– Jeżeli po spożyciu grzybów masz nudności, bóle brzucha, biegunkę, skurcze mięśni, podwyższoną temperaturę niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza! Pamiętaj, że w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza! Wezwany w porę lekarz może uratować życie! – informuje raciborski sanepid.

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

 1. Zzz

  Bezpiecznie to pójść do sklepu po pieczarki.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here