Młodzież z Kuźni Raciborskiej wzięła udział w spotkaniu edukacyjnym dot. profilaktyki oraz przeciwdziałania uzależnieniom. Dzięki ćwiczeniom z alkogoglami i narkogoglami nastolatkowie mogli na własnej skórze poczuć jak zły wpływ na organizm mają używki.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu na terenie powiatu raciborskiego realizuje kampanię społeczną ph. „Dopalacze – Wypalacze – groźne narkotyki”. Celem kampanii jest profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku młodzieży oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z korzystania z dopalaczy jako kluczowego zagrożenia dla zdrowia dzieci i młodzieży – mówi koordynator powiatowy kampanii, Lucyna Kurzydem starszy asystent ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Raciborzu.
W ramach kampanii w dniu 26 września zostało zorganizowane spotkanie edukacyjne z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej. Wychowankowie mieli możliwość skorzystania z porad dot. profilaktyki oraz przeciwdziałania uzależnieniom. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty przeprowadzone przez pracowników Samodzielnego Stanowiska ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Raciborzu, w których młodzież mogła uczestniczyć w różnych ćwiczeniach z użyciem alkogogli i narkogogli. Alkogogle to profesjonalne okulary, które symulują stan odurzenia alkoholem. Służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu takich jak:
- obniżenie koncentracji
- spowolnienie czasu reakcji
- niemożność określenia kierunków
- zniekształcenie widzianego obrazu
- zmiany w ocenie odległości
- zmniejszenie możliwości oceny sytuacji
- podwójne widzenie
- brak koordynacji mięśniowej
Natomiast narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę, w tym: dezorientacja, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu. Z pozoru proste ćwiczenia, jak podnoszenie przedmiotów, chodzenie po linii prostej, układanie wieży z kubków czy slalom, przy zaburzonej koordynacji wzorkowo-ruchowej stają się nie lada wyzwaniem.
W ramach ogólnopolskiego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu Polsce oraz Profilaktycznego Programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, których celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy (w odniesieniu do czynnego i biernego palenia tytoniu) oraz profilaktyka uzależnień, młodzież miała również możliwość wzięcia udziału w badaniu smokolizerem. Jest to urządzenie stosowane jako pomoc w rzucaniu palenia, mierzące zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Używane może być do kontroli zatrucia tlenkiem węgla, jak również pomiaru zawartości tlenku węgla w otaczającym powietrzu. Osoby, które palą papierosy najczęściej mają podwyższony poziom dwutlenku węgla w organizmie – mówi Lucyna Kurzydem koordynator powiatowy programów.
Dla uczestników przygotowano także materiały edukacyjne (plakaty, ulotki, broszury, zakładki, fiszki) informujące m.in. o skutkach czynnego i biernego palenia tytoniu, szkodliwości zażywania „dopalaczy”, profilaktyki HIV/AIDS, a także szczepień ochronnych.
oprac./A/
fot. PSSE Racibórz