Projekt „STOP NOP” w Sejmie. Michał Woś wyraził swoje zdanie.

Pełnomocnik ministra sprawiedliwości stara się zrozumieć rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci. Uważa, że potrzebna jest edukacja.

W Sejmie procedowany jest obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązkowe szczepienia. Większość klubu PiS oraz Kukiz’15 go poparła. Pochodzący z Raciborza, pełnomocnik ministra sprawiedliwości, Michał Woś, stara się zrozumieć rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci.

3 października odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o dobrowolności szczepień. Wnioskodawcą projektu jest stowarzyszenie „STOP NOP“ (NOP – niepożądany odczyn poszczepienny) Pod projektem ustawy proponującej likwidację obowiązku szczepień ochronnych na rzecz wprowadzenia zasady dobrowolności, podpisało się ponad 121 tysięcy osób, przy wymaganej liczbie 100 tys. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach chce, aby szczepienia przeciwko gruźlicy, pneumokokom i tężcowi nie były obowiązkowe poza przypadkami epidemii albo zagrożenia epidemiologicznego. Dodatkowo, organizacja proponuje wprowadzenie bardzo rozbudowanego obowiązku informacyjnego ze strony państwa w odniesieniu do osób, które chciałyby skorzystać z już nieobowiązkowych szczepień. Pełnomocniczka stowarzyszenia, jednocześnie, stanowczo sprzeciwia się nazywaniu jej organizacji „antyszczepionkową“.

- reklama -

Projekt ustawy został bardzo mocno skrytykowany między innym przez Naczelną Izbę Lekarską, Biuro Analiz Sejmowych oraz Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych. Również minister zdrowia – Łukasz Szumowski, nie pozostawił na projekcie suchej nitki.

Zdania ekspertów na nic się zdały, gdyż dziś (04.10) Sejm skierował projekt ustawy do dalszych prac w odpowiednich do tego celu komisjach. Stało się to możliwe po przeprowadzonym głosowaniu. Projekt poparł w większości klub PiS oraz Kukiz’15. Mimo, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali za projektem, sami podkreślają, że nie popierają zniesienia obowiązku szczepień, ale zagłosują „za“ ze względu na zasadę ich partii, by popierać projekty obywatelskie w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Pochodzący z Raciborza pełnomocnik ministra sprawiedliwości, Zbiegniewa Ziobro – Michał Woś – również nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat. – Miałem duży dylemat, jednak po rozmowie ze znajomymi, naukowcami, zdecydowałem się zaszczepić swoją córkę. Należy jednak ze zrozumieniem podejść do obaw innych rodziców. Wydaje mi się, że brakuje w tym temacie szerszej edukacji. Skoro w społeczeństwie pojawiają się takie dylematy, to raczej brakuje edukacji – powiedział świeżo upieczony ojciec dla programu „Fakt Opinie”.

Wydaje się, że projekt „STOP NOP“ ma spore szanse na dalsze jego procedowanie w Sejmie. Czy czeka nas zniesienie obowiązku szczepień?

Kompletny projekt ustawy dostępny TUTAJ

/EnDe/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. zdecydowanie warto szczepić dzieci na Pneumokoki, tylko nie oszczędzajcie na milusińskich i wybierzcie dobra odpłatna szczepionkę np: Prevenar.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj