Śląscy Terytorialsi złożyli Przysięgę Wojskową [ZDJĘCIA]

Obowiązek kwalifikacji obejmuje w tym roku mężczyzn urodzonych w 2000 roku. fot.: WOT

Wczoraj (07.10), na Placu Sejmu Śląskiego miała miejsce się pierwsza Przysięga Wojskowa 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyło ją ponad 70 osób, które w tym momencie stało się żołnierzami Obrony Terytorialnej. Uroczystość poprzedziła msza święta w Archikatedrze Chrystusa Króla.

Przysięgę poprzedziło szkolenie podstawowe tzw. szesnastka. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki czyli taktyki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.
Przez 16 dni ich domem były wojskowe koszary. Teraz po złożeniu przysięgi wrócą do swoich domów by szkolenie kontynuować minimum w jeden weekend w miesiącu oraz na corocznym dwutygodniowym szkoleniu poligonowym. Tak by po 3 latach szkolenia uzyskać zdolność bojową.

- reklama -

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby.
W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone
w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Na facebookowej stronie WOT-u możemy przeczytać komunikat: „Moc prostych zasad wryje się w Wasze serca i umysły, i od tej pory będziecie pomocnym ramieniem i tarczą dla swoich społeczności, będziecie walczyć niezłomnie i bronić rodaków, nawet gdy inni ich opuszczą, stać na straży wartości, o które walczyli Wasi Patroni i wreszcie będziecie bronić honoru munduru i formacji.
Będziecie zawsze gOTowi!”

publ. /EnDe/
fot.: WOT

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here