Ludmiła Nowacka ogłosiła swój program wyborczy. Wzorem dla niej jest Kraków.

Ludmiła Nowacka
Dr Ludmiła Nowacka przedstawiła swój program wyborczy

Obecna dyrektor raciborskiego SMS-u, była wiceprezydent miasta przedstawiła swój program wyborczy. Kandydatka na urząd prezydenta miasta podkreśla, że obszarem jej zainteresowań jest edukacja, sprawy społeczne, sport i kultura. Jako kobieta chciałaby się również podjąć roli scalania raciborskich środowisk, likwidowania podziałów i animozji. W razie wygrania przez siebie wyborów, deklaruje, że wprowadzi bezpłatną komunikację miejską, podejmie walkę ze smogiem, wybuduje nowe zadaszone lodowisko, a nawet platformę widokową na wieży kościoła farnego.

PROGRAM WYBORCZY LUDMIŁA NOWACKA

- reklama -

RACIBÓRZ  – DUMA

Jestem Raciborzanką, tu się urodziłam, tu też wróciłam po studiach. To piękne miasto z bogatą historią i dużym potencjałem rozwojowym. Ten rozwój widzę w przygranicznym położeniu, ludziach i tradycji. RAFAKO to moja kolebka, tam ponad 40 lat pracował w biurze konstrukcyjnym mój tato. SP nr 11 i II LO to miejsca mojej edukacji, gdzie zdobywałam umiejętności pływackie w pierwszej klasie sportowej pod patronatem Pana Wojtka Nazarko.
Na Racibórz patrzę przez różowe okulary. Gdzie trzeba szukać między ludźmi porozumienia, nie dzielić, a łączyć, wspólnie możemy zrobić zdecydowanie więcej. W naszym mieście nie brakuje znaczących sukcesów, nie tylko władz i urzędników, ale i zwykłych ludzi oraz ogromnej rzeszy społeczników w stowarzyszeniach, czy też klubach sportowych. Same słowa, hasła nie odmienią nagle naszej rzeczywistości. Kampania to słowa, a kadencja to już praca. Dobry gospodarz właśnie to musi mieć na uwadze. Powinien być doświadczony i kompetentny. Dla mnie ważny jest rozsądek. Ta kampania atakuje Państwa ze wszystkich stron, dlatego postaram się krótko wyjaśnić jaka powinna być kolejna kadencja i z kim mam zamiar tego dokonać.
W kampanii wyborczej należy dopasować program do czasu, w którym będzie on realizowany. Trzeba odróżnić zadania od idei, którą chcę wpisać w naszą przestrzeń i przygotować do realizacji. To działania społeczne, ale też konkretne projekty infrastrukturalne, które przez pięć kolejnych lat należy poddać Państwa konsultacji i zrealizować.

RACIBÓRZ  – ZGODA

Nie zmienimy Raciborza jeżeli nie zmienimy naszej klasy politycznej! Zbyt dużo w naszym otoczeniu sporów i kłótni. Mimo tego, że i mnie to dotknęło, udało mi się być ponad tym. To od polityków trzeba rozpocząć naprawę miasta. A dotychczasowa kampania pokazuje jak łatwo kreować konflikt, wywoływać negatywne emocje, ranić i poróżniać ludzi. Tymczasem samorząd jest jak rodzinny dom. Przecież wszyscy dobrze się znamy. Walczymy w kampanii, ale spotykamy się i rozmawiamy zawodowo lub w czasie wolnym. Przecież mamy tych samych znajomych, a nawet przyjaciół. Nie twórzmy fałszywych, nieprawdziwych obrazów! Wprawdzie można mieć różne zdania czy opinie, ale przecież mamy wspólny cel – na zewnątrz jako raciborzanie musimy być jednością. Nie potrzebujemy wojen i konfliktów! Szkoda na to czasu.
Przede wszystkim stawiam na kompromis, ale i porozumienie z dużym szacunkiem dla wszystkich poglądów i przekonaniem, że w Radzie Miasta będzie szeroka współpraca!
RACIBÓRZ – AMBICJA
Kolejne pięć lat to czas na: darmową komunikację, budowę kolejnych mieszkań komunalnych w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego, konkretne wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych przy zagospodarowaniu podwórek na place zabaw, skwery i parkingi, wytyczenie kolejnych terenów inwestycyjnych, aktywne pozyskiwanie inwestorów, walkę ze smogiem (miejskie programy dopłat do modernizacji źródeł ciepła), termy, rozbudowę kompleksu OSiR na Ostrogu o nowe zadaszone lodowisko, część SPA na H2Ostróg, 50-metrową pływalnię z podgrzewaną wodą na campingu pod Oborą, zagospodarowanie otoczenia stadionu, w tym budowę extreme parku za kortami, nowy balon dla tenisistów, zwiększenie nakładów na sport dzieci i młodzieży, zwiększenie atrakcyjność bulwarów, modernizacja dróg i chodników, wydłużenie ścieżek rowerowych, modernizacja taboru autobusów, odnowienie formuły Dni Raciborza i imprez miejskich. To wiele zadań, na które dziś stać Racibórz

RACIBÓRZ ODWAŻNY – SILNA OŚWIATA

Oświata to nie koszty, to inwestycja! To budowanie lokalnego potencjału i kapitału. Nie możemy sobie pozwolić na jego pomniejszanie. Łatwo burzyć, a odbudować trudno. Rządowa polityka zrównoważonego rozwoju jasno wskazuje, że współczesna gospodarka oparta jest na wiedzy, kompetencjach, na nowych technologiach, na globalnej sieci www.
Moim celem jest poprawa jakości kształcenia oraz uzupełnienie oferty oświatowej o programy i projekty unijne. Potrzebne są atrakcyjne, dodatkowe ścieżki edukacyjne poświęcone informatyce, cyfryzacji i przedsiębiorczości. Nasi uczniowie, szczególnie w edukacji wczesnoszkolnej potrzebują przeglądów stomatologicznych, ortopedycznych, wsparcia logopedów. A młodzież potrzebuje psychologów i terapeutów. Nasze placówki oświatowe muszą wyrównywać szanse edukacyjne, zachęcać jakością i ofertą młodych mieszkańców.

RACIBÓRZ  ODWAŻNY – BIZNES

Biznes musi być realny, co nie znaczy, że nie należy wysoko mierzyć! Nie żyjemy też tylko wspomnieniami! Świat się zmienia i musimy to zauważyć i przyjąć. Same chęci to, niestety, za mało! Dzisiaj sukces zapewnia wiedza, kompetencje i doświadczenie. Raciborska gospodarka ma niezłą kondycję, jest szereg firm, które przecież inwestują w rozwój. Mamy znane w kraju i świecie marki. Nasze firmy potrzebują pracowników, terenów inwestycyjnych i tu mamy problemy, które jak najszybciej musimy rozwiązać! Gdy chcemy poważnie mówić o rozwoju gospodarczym i zatrudnieniu, to tylko w skali całego powiatu z Raciborzem, jako liderem raciborskiej wspólnoty. Biznes i dobre warunki do życia to dziś warunki sukcesu
Docelowo mówimy o wspólnej komunikacji, taniej gospodarce wodno-ściekowej, taniej gospodarce odpadami, dopasujemy plan zagospodarowania przestrzennego do potrzeb przedsiębiorców, mówimy o wspólnych działaniach na rzecz reaktywacji połączeń kolejowych i na korelacji z komunikacją autobusową – to wszystko to istotne działania, które mają odbudować wspólnotę 100-tysięcznego powiatu. Przez pięć lat należy zbudować wspólnotę Raciborza i okolicznych gmin.

RACIBÓRZ ODWAŻNY – PIĘKNE SERCE MIASTA

Śródmieście to serce miasta i powiatu, ale też jego wizytówka. Uważam, że wzorem Krakowa trzeba wprowadzić zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Uporządkujmy przestrzeń publiczną, która buduje nasz wizerunek. To sukcesywnie doprowadzi do nowoczesnej zabudowy z rewitalizacją terenów zielonych. Nie pozwólmy na zły stan naszych cennych zabytków sakralnych, przecież 800 lat historii zobowiązuje! Wesprzyjmy Parafię WNMP, wspólnoty i innych właścicieli zabytków. Na wzór budżetu obywatelskiego chcę uruchomić budżet ratowania i renowacji zabytków. Będziemy wspólnie decydować o naszym pięknym, zabytkowym mieście.
Warto pomyśleć o nowoczesnym Muzeum, z nową aranżacją ekspozycji w Krainie Ozyrysa z mumią, które wesprą swoimi zabytkami puste pomieszczenia zamku. Multimedialne wystawy nie muszą być w sferze marzeń, to dziś rzecz normalna! Jak i widokowa platforma na kościele farnym – to tylko nieliczne wybrane zadania z wielu, które pozwolą znacząco wzmocnić potencjał turystyczny śródmieścia. To umożliwi wzmocnić i rozwinąć sektor gastronomiczny, ale co bardziej podkreślam, z pełnym poszanowaniem mieszkańców śródmieścia.
Chcę być prezydentem kompromisu, harmonijnego zrównoważonego rozwoju. W śródmieściu tkwi ogromny potencjał Raciborza. Nasze miasto musi piękne i zielone. A zabytki jak kościoły, baszta, mury miejskie powinny mieć iluminacje świetlne.

RACIBÓRZ ODWAŻNY – MIASTO AKADEMICKIE

Reforma szkolnictwa wyższego wzmacnia autonomię wyższych uczelni. To duże wyzwanie także dla samorządu. Warto pomyśleć o adaptacji na potrzeby PWSZ byłego Gimnazjum nr 5, wsparciu modernizacji głównego gmachu przy ul. Słowackiego, remoncie akademika, wydzieleniu powierzchni na kampus – inkubator przedsiębiorczości, współfinansowanie miękkich programów zwiększających atrakcyjność kształcenia. Pomyślmy o wyposażeniu do sal dydaktycznych. Jako wieloletni nauczyciel akademicki znam problemy środowiska akademickiego. Znam wyzwania jakie stają przed PWSZ w Raciborzu. Kierunek jest czytelny!

RACIBÓRZ ODWAŻNY – INFRASTRUKTURA DROGOWA I KOMUNALNA

Pięć lat kadencji to pięć ważnych zadań:
1) wsparcie Zarządu Dróg Wojewódzkich przy budowie obwodnicy od  Miedoni wzdłuż Ulgi do ul. Rybnickiej – Piaskowej;
2) przygotowywanie dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie dokumentów niezbędnych do budowy obwodnicy od Sudoła wzdłuż Płoni do węzła przy ul. Piaskowej z nowym mostem na wysokości Dębicza;
3) współdziałanie z władzami wojewódzkimi na rzecz kontynuacji budowy drogi Racibórz – Rybnik – Pszczyna w kierunku Rydułtów po nowym śladzie lub modernizacja istniejącej drogi DW 935;
4) wprowadzenie do planu przestrzennego mini obwodnicy od ul. Głubczyckiej za szpitalem w kierunku Miedoni z ominięciem siedzib ludzkich i poszukiwania wsparcia jej budowy ze środków zewnętrznych;
5) przywrócenie do przestrzenie społecznej szpitala i dworca PKP  tym: rozbudowanie funkcji parkingowych wzdłuż ul. Nowomiejskiej;

RACIBÓRZ ODWAŻNY – KOMPETENTNE KADRY

To nie politycy wykonują najtrudniejszą pracę, ale urzędnicy. Urząd Miasta czeka pokoleniowa wymiana kadr, należy więc zapewnić czytelne mechanizmy awansu oraz wynagradzania pracowników. W obecnej sytuacji na rynku pracy zespół urzędniczy musi być odpowiednio premiowany oraz motywowany. Bez dobrych specjalistów, ekspertów, fachowców  nie osiągniemy sukcesu. Cieszą się bardzo, że w zakresie spraw budowlanych, inwestycyjnych oraz planowania przestrzennego zgodził się ze mną współpracować jak wiceprezydent Pan Adam Hajduk, były prezydent Raciborza, starosta, a obecnie kierownik w Biurze Wdrażania Projektu – Zbiornik Racibórz – Dolny. Budowa zbiornika dobiega końca. Pan Adam Hajduk ma niezbędne kompetencje i wiedzę, by ponownie odpowiedzialnie wdrażać wielkie projekty w samorządzie. Trzeci wiceprezydent, będzie dobrany ściśle według klucza kompetencyjnego, odpowiedzialny za promocję miasta, rozwijanie przedsiębiorczości, projekty i programy zewnętrzne w tym unijne.

RACIBÓRZ ODWAŻNY –  MIASTO SILNEJ RODZINY RÓWNYCH SZANS

Miasto musi wspierać talenty, ale nie może zapomnieć o tysiącach wartościowych młodych ludzi wymagających wsparcia edukacyjnego. Chciałabym utworzyć w jednej ze szkół wspólnie z organizacjami pozarządowymi Raciborski Ośrodek Wsparcia Edukacyjnego, oferującego szereg zajęć wyrównawczych, od przedmiotów ścisłych po języki i szerokie spektrum innowacyjnych metod wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Ponadto chcę wprowadzić Kartę Raciborzanina –  ulgi 50% na imprezy kulturalne i sportowe, bon wakacyjny – 200 zł na wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany przez miasto, nowoczesny, edukacyjny plac zabaw dla dzieci, wspieranie wszystkich form budownictwa mieszkaniowego; tanie mieszkania.

RACIBÓRZ ODWAŻNY – MIASTO W SUBREGIONIE, POLSCE, EUROPIE

W perspektywie długoterminowej Racibórz potrzebuje klasy rządzącej zdolnej do współpracy z każdą opcją polityczną. Klasy stawiającej na ZGODĘ. Tak ważne jest zatem, by wybrać prezydenta kompromisu, otwartego na dialog i współpracę, umiejącego wpisać miasto w wielkie projekty rządowe. Jestem osobą apolityczną, potrafiącą dostrzegać korzyści, jakie możemy wynieść z zacieśniającej się współpracy w ramach subregionu zachodniego. Coraz częściej mówi się, że Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdój i Żory będą w przyszłości stanowiły jedną aglomerację, ze wspólnym rynkiem pracy i systemem komunikacji. Już dziś trzeba widzieć tam Racibórz jako miasto o zróżnicowanym przemyśle, od mikro przez małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Jako obszar czysty, zielony, atrakcyjny turystycznie, a przede wszystkim jako silny regionalny ośrodek akademicki. Należy ożywić i pogłębić współpracę z naszymi partnerami, przede wszystkim z Opawą, z którą stanowimy stolicę Euroregiony Silesia.

RACIBÓRZ ODWAŻNY  – PLAN PRZESTRZENNY DLA WSZYSTKICH

Początek kadencji będzie początkiem dyskusji o planie z udziałem radnych i czasem na wypracowanie wniosków. Miasto czeka szeroka debata na temat planu przestrzennego. Dokument musi być bardziej przyjazny dla prywatnych inwestorów. Wymaga głębokiej rewizji, nowego studium i nowego spojrzenia na krajobraz miasta oraz potencjał gospodarczy raciborskich terenów..

RACIBÓRZ ODWAŻNY – MIASTO DLA LUDZI I PASJI

Każdy człowiek niesie w sobie ogromną WARTOŚĆ. Racibórz przyszłości to miasto potrafiące wykorzystać potencjał mieszkańców, społeczników, ekologów, ludzi kultury i sportu. Od porozumienia zależy jakość jaką wprowadzimy do naszej przestrzeni. Należy więc wypracować metody skutecznego dialogu. Ostania kadencja pokazała, że nie jest to takie proste.
Tymczasem:
– dostrzegam potrzebę przedyskutowania na progu kadencji problemu wielkości nakładów i sposobu finansowania klubów sportowych – należy się zastanowić nad szerszymi formami finansowania sportu dzieci i młodzieży, a także wspólnym zapleczem oferującym wsparcie w tworzeniu i rozliczaniu projektów;
– jako kobieta chciałabym zachęcać panie do większej aktywności społecznej. Mamy w Raciborzu symbol silnych KOBIET – pomnik Matki Polki. Za tym powinny iść miejskie programy aktywizacji kobiet, zarówno w płaszczyźnie zdrowego stylu życia jak i adaptacji do rynku pracy;
– należy spojrzeć na potrzeby środowiska WĘDKARSKIEGO. Miasto powinno i stać je na to, by w krótkim czasie kompleksowo zagospodarować łowiska i rozstrzygnąć problem ich utrzymania, m.in. w obszarze czystości. Wędkarze to znacząca grupa mieszkańców Raciborza, dla której chciałbym wprowadzić program wsparcia finansowego takie jak dla rodzinnych ogródków działkowych. Miejskie wsparcie może obejmować budowę rybaczówek, pomostów, miejsc postojowych, zakupu pojemników i kontenerów oraz innych elementów infrastruktury.

RACIBÓRZ ODWAŻNY – MIASTO IDEI

ODRA to modny temat tej kampanii, ale takie inwestycje jak Kanał Śląski, Kanał Odra-Dunaj, kanał żeglowny wzdłuż zapory zbiornika Racibórz określane są mianem strategii z perspektywą realizacji w ciągu najmniej kilkunastu lat. W związku z finalizowaną na zagospodarowanie czaszy zbiornika w rejonie Raciborza. To naturalne tereny sprzyjające rozwojowi wszelkiego rodzaju aktywności nad wodą oraz turystyki rowerowej. Tu jako miasto powinniśmy współdziałać w porozumieniu z PGW Wody Polskie oraz właścicielami nieruchomości w czaszy zbiornika.
Bulwary są doskonałym miejscem na rodzinne spacery, ale rejon zbiornika to znakomity  obszar rozwoju funkcji sportowo-rekreacyjnych i turystycznych.

 

/EnDe/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj