Stwórzmy zgodny i odważny Racibórz, czyli konwencja wyborcza Ludmiły Nowackiej

Była kandydatka na prezydenta Raciborza, uważa, że cena za 10-dniowy pobyt w Pleśnej jest zbyt wysoka, szczególnie dla emerytów

Za słowami muszą stać ludzie, a za nimi ich czyny. Nie można tylko lobbować, lecz trzeba zająć się realizacją danych założeń – tłumaczyła na zorganizowanej w hotelu Racibor konferencji prasowej kandydatka na urząd prezydenta Raciborza, Ludmiła Nowacka. W sali zgromadziła nie tylko dziennikarzy, ale i członków swojego KW Łączy nas Racibórz.

Zgoda, komunikacja, umiejętność pójścia na kompromis i wreszcie rozwój – na te pojęcia Ludmiła Nowacka stawia szczególny nacisk. Swoje spostrzeżenia i stworzony skrupulatnie program wyborczy opiera na badaniach opinii publicznej. A z nich wynika, że większość ankietowanych nie popiera kandydatów wspieranych przez którąś z dużych partii. Nowacka widzi w tym szansę dla siebie, ponieważ jest kandydatką niezależną.

- reklama -

W swoim planie dla Raciborza stawia przede wszystkim na gospodarkę, ekologię, kulturę, oświatę i sport. Dużo mówi o ludziach i ich potrzebach, z optymizmem patrząc w przyszłość, która według niej musi opierać się na współpracy różnych grup, budowaniu kompetentnych kadr urzędniczych, a także odwadze.

Na płaszczyźnie gospodarczej Ludmiła Nowacka proponuje przedsiębiorcom ulgę od podatku za każde nowe miejsce pracy, przyjazny plan zagospodarowania przestrzennego miasta, utworzenie Rad Dzielnic z własnym budżetem, modernizację i rozbudowę sieci dróg i parkingów, w tym w szczególności obwodnicy Raciborza, a także ożywienie śródmieścia. Jak tłumaczy, nie można myśleć o naszym mieście jak o odrębnym bycie, lecz spojrzeć na nie szerzej, przez pryzmat całego powiatu i te zależności wykorzystać na swoją korzyść. Mowa o zachęceniu włodarzy ościennych gmin do działania na rzecz całej Raciborszczyzny, wspólnym pozyskiwaniu inwestorów czy promocji Ziemi Raciborskiej.

Ludmiła Nowacka zaprezentowała pięć głównych obszarów swojego programu wyborczego

Dużą uwagę Nowacka poświęciła oświacie, którą kierowała przez 9 lat jako wiceprezydent Raciborza. Jej zdaniem, szkoły mają już nie tylko promować najzdolniejszych uczniów, ale przede wszystkim dbać o wyrównywanie szans i wsparcie słabszych. Ponadto, konieczne jest stworzenie ścieżki kształcenia ściśle związanej z przedsiębiorczością. Kandydatka na prezydenta zwróciła też uwagę na ważną rolę PWSZ i ZSOMS. Zagadnienia oświatowe przeplatała z tymi związanymi ze sportem i kulturą. Jej zdaniem, należy rozbudować bazę sportową Raciborza poprzez zadaszenie lodowiska, stworzenie letniego kąpieliska, nowego balonu dla tenisistów czy boiska ze sztuczną murawą. Ludmiła Nowacka sport czuje i zna się na nim doskonale. To bowiem była medalistka akademickich mistrzostw Polski w pływaniu.

Obietnice dotyczące szeroko pojętej ekologii oparła naturalnie na poprawie jakości powietrza, którą można osiągnąć np. poprzez pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Na Ostrogu widziałaby miejsce cichej rekreacji, a w całym mieście więcej zieleni. Nie zapomina również o zwierzętach, dla których miałoby powstać centrum opieki.

Miasto to nie tylko pojedyncze jednostki, ale przede wszystkim całe rodziny, które muszą czuć się w nim, jak w domu. A o dom, jak mówiła z uśmiechem Ludmiła Nowacka, z całego serca dbają kobiety. Czy w Raciborzu nastał wreszcie czas na kobietę prezydent? Zdaniem kandydatki to realny kierunek, kobiety radzą sobie bowiem równie dobrze w opiece nad rodziną, co w zawodowym i politycznym życiu. Niższe opłaty i podatki, Karta Raciborzanina – darmowa komunikacja, ulgi 50% na imprezy kulturalne i sportowe, bon wakacyjny – 200 zł na wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany przez miasto, nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz wspieranie wszystkich form budownictwa mieszkaniowego – to kluczowe założenia programy w tematyce rodziny.

Ludmiła Nowacka uważa, że najważniejszą rolę w całej strukturze samorządowej odgrywają nie władze miasta czy radni, lecz urzędnicy. Chciałaby odmłodzić kadry, stworzyć w raciborskim magistracie czytelną ścieżkę kariery, awansów i premii, a także znaleźć urzędników z kompetencjami, pasją i motywacją do pracy.

Na szczycie władzy Nowacka stawia jednak na doświadczenie i wiedzę. Jednym z jej wiceprezydentów ma zostać były włodarz miasta, starosta raciborski, obecnie nadzorujący budowę zbiornika, Adam Hajduk. Drugi wice miałby zająć się pozyskiwaniem funduszy unijnych i szeroko rozumianą przedsiębiorczością. Kandydatka nie zdradza jednak jeszcze jego nazwiska.

Adam Hajduk ma zostać wiceprezydentem Raciborza

/WK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj