Święto Animatora Kultury w Raciborzu [ZDJĘCIA]

0
Święto Animatora Kultury
Święto Animatora Kultury

Nagrody w tym roku otrzymali: Piotr Libera, Weronika Paszek, Aleksandra Wengierska, Stanisław Borowik i Grażyna Tabor.

W Raciborskim Centrum Kultury odbyły się obchody Święta Animatora Kultury. Przed wręczeniem nagród prezydent Mirosław Lenk podziękował twórcom i animatorom kultury, wskazując, jak ważne są ich dokonania dla budowy tożsamości Raciborza. Mówił o przedsięwzięciach takich jak Intro Festival, festiwal FRU, Memoriał czy Śląsk – Kraina wielu kultur. Prezydent wskazał również na konieczność zwiększenia środków na kulturę w przyszłym budżecie.

- reklama -

Akademia była okazją do szczególnego podziękowania za wkład w jakość raciborskiej kultury dla maestro Piotra Libery. To właśnie ten niezwykle zasłużony dla miasta muzyk otrzymał specjalny prezent w postaci wykonania utworu autorstwa Adama Sztaby wykonanego przez Chór Brzezie.

Tegoroczny program artystyczny Święta Animatorów Kultury uświetnił koncert orkiestry Plania oraz zespołu The Chance w składzie: Monika Marcol, Agnieszka Latusek i Magdalena Adamiak.

Nagrody otrzymali:

Piotr Libera – emerytowany nauczyciel, muzyk i dyrygent. Był długoletnim prezesem Zarządu Okręgu Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych raciborzan, wielkim autorytetem, znanym dla wielu jako „Maestro”, niekwestionowanym przyjacielem młodzieży. W uznaniu zasług na polu krzewienia kultury muzycznej oraz pracy nauczycielskiej Piotr Libera otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień. W ubiegłym roku, podczas obchodów 800–lecia nadania praw miejskich Raciborzowi został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Raciborza”.

Weronika Paszek – bibliotekarka, pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Organizuje liczne lekcje biblioteczne, konkursy, spotkania i warsztaty z raciborskimi poetami. Obecnie jako kierownik Wypożyczalni i Czytelni Naukowej z powodzeniem kontynuuje działalność Centrum Edukacji Ekologicznej. Na wyjątkowe uznanie zasługuje współpraca Wroniki Paszek z Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Rzeźniczej, w ramach której podopieczni Centrum uczestniczą regularnie w przygotowanych specjalnie dla nich spotkaniach w bibliotece.

Aleksandra Wengierska – od października 2016 r. jest instruktorem Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy, działającego w Raciborskim Centrum Kultury. Zespół w chwili objęcia go przez Aleksandrę Wengierską nie rozwijał się i liczył jedynie 18 osób, głównie seniorów. Obecnie to ponad 90 tancerek i tancerzy, skupionych w sześciu grupach wiekowych od trzeciego do siedemdziesiątego roku życia. Zespół z powodzeniem reprezentuje Racibórz nie tylko w Polsce, ale również za granicą – występował na międzynarodowych festiwalach na Węgrzech, w Czechach czy w Bułgarii, coraz częściej uczestniczy w konkursach i zdobywa nagrody. Bierze udział we wszelkich uroczystościach miejskich oraz regionalnych. W przyszłym roku Zespół Pieśni i Tańca Strzecha będzie obchodzić jubileusz 65-lecia działalności.

Stanisław Borowik – jest emerytowanym strażakiem, działaczem NSZZ Solidarność przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, byłym samorządowcem, radnym Rady Miasta Racibórz w kadencji 2010–2014. Od 26 lat strażacka Solidarność jest organizatorem Memoriału im. mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego upamiętniającego tragiczną śmierć strażaków, którzy zginęli podczas akcji gaszenia pożaru lasu koło Kuźni Raciborskiej. Siłą napędową Memoriału jest Stanisław Borowik. To człowiek-instytucja, który zabiega nie tylko o sprawy programowe, organizacyjno-techniczne, ale także pozyskuje sponsorów na jego sfinalizowanie.

Grażyna Tabor – jest reżyserem i aktorką, twórczynią teatru Tetraedr, którym kieruje w Raciborskim Domu Kultury. Dotąd zrealizowała ok. 35 spektakli. Były one wystawiane w całej Polsce na różnych festiwalach, gdzie zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia. Tetraedr należy do elity polskich teatrów niezależnych. Przez teatr przewinęło się 8 pokoleń i prawie 300 aktorów-amatorów, którymi są uczniowie i studenci. Niektórzy z nich dziś sami tworzą teatr lub są aktorami zawodowymi. W tym roku raciborski offowy teatr świętuje swój jubileusz 25-lecia działalności.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here