Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie otwiera szkółkę kajakarską w Parku Roth

0
Spływy kajakowe cieszą się coraz to większą popularnością. Raciborzanie chętnie korzystają z tej formy rekreacji. Od niedawna, po 60 latach niebytu, kilku zapalonych „wodniaków” postanowiło reaktywować założony w 1888 roku w Raciborzu klub wioślarski. Obecnie zakładają Akademię Kajakową dla najmłodszych. Dzieciaki z przedszkola nr 13 będą pierwszymi kursantami.

Po prawie 60 latach przerwy, garstka młodych ludzi, zarażonych pasją do specyficznego sportu wodnego, reaktywowała Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie. Teraz ich najważniejszym planem jest założenie Akademii Kajakowej dla najmłodszych, wzorem szkółek działających w Szwecji czy Norwegii.

W krajach skandynawskich dzieci uczą się kajakarstwa od najmłodszych lat. Jest to bardzo popularny rodzaj rekreacji. Mariusz Miczek – prezes stowarzyszenia wioślarskiego, wierzy w to, że w Raciborzu uda się powrócić do pięknej tradycji tego rodzaju sportów wodnych, która sięga aż 1888 roku!

- reklama -

Bazą raciborskiej akademii kajakowej będzie budynek po dawnych szaletach w Parku Roth, który stowarzyszenie pozyskało od Miasta. RTW udało się również zdobyć wielu sponsorów, którzy z chęcią zgodzili się pomóc w remoncie budynku. – Czeka nas jeszcze mnóstwo pracy, aby cały budynek odpowiednio przystosować do potrzeb. Będzie nam potrzebnych wiele rąk do pomocy, ale wierzę, że na wiosnę będziemy mogli powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem – dodaje. A plan naprawdę wygląda obiecująco. Do akademii będzie można zapisać już dzieci w wieku 5-6 lat. Organizatorzy poza nauką kajakowania przewidują dla nich zajęcia edukacyjne z bezpieczeństwa nad wodą czy z fachowego udzielania pierwszej pomocy. Stowarzyszenie marzy również o tym, żeby wysepkę na stawie zaaranżować na „piracką wyspę skarbów”. Zostałby na niej wybudowany drewniany domek, który mógłby stać się bazą raciborskiej pirackiej braci. – Na razie to pozostaje jedynie w planach, zobaczymy jak Urząd Miasta odniesie się do naszego pomysłu – zastanawia się prezes towarzystwa.

O bezpieczeństwo pociech również nie będziemy musieli się martwić. Jak zapewniają wioślarze, zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowane osoby. – Jestem instruktorem wioślarstwa z licencją Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Poza tym w naszych szeregach są ratownicy WOPR oraz trenera pływania Michała Rokickiego, wielokrotnego Mistrza Polski oraz olimpijczyka z Pekinu – podkreśla prezes. Dzieciaki będą mogły korzystać z nowoczesnych, specjalnie zaprojektowanych dla nich kajaków kompozytowych. Są bezpieczne, zwrotne i ważą tylko 8 kg. Ponadto warto dodać, że poziom wody w stawie w Parku Roth, nie przekracza 60 cm.

Pierwsze zajęcia akademia chce przeprowadzić jeszcze w tym roku, o ile będzie sprzyjająca ku temu aura. Zainteresowanie zajęciami jest tak duże, że organizatorzy boją się, że nie wystarczy kajaków. Ze swoim pomysłem zwrócili się do dyrekcji przedszkola nr 13. Po kilku rozmowach, nawet rodzice zainteresowali się tym rodzajem rekreacji. – Nad wodą naprawdę można spędzić czas aktywnie, równocześnie wypoczywając. Zajęcia kajakowe będą integrować najmłodszych, uczyć ich poznawać świat, a przy okazji dadzą im mnóstwo frajdy. Warte zauważenia jest to, że zajęcia, dzięki dofinansowaniu z Miasta będą odbywały się bezpłatnie.

Dariusz Niestroj

Fot.: RTW

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here