Policja apeluje: Seniorze, nie daj się oszukać!

0
Policja na Śląskich Senioraliach

Policjanci przedstawiają porady, jak nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia.

W ciągu ostatnich kilku dni oszuści działający metodą „na policjanta” próbowali oszukać seniora z Raciborza. Dzięki roztropności starszej osoby i personelu placówki bankowej nie doszło do przestępstwa. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu raciborskiego, stróże prawa po raz kolejny przypominają i przedstawiają porady, jak nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia.

- reklama -

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. – W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto – podkreślają policjanci. – W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu – tłumaczy policja.

Nie należy informować nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. – Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów – mówią mundurowi.

Natomiast młodsze osoby powinny informować swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Należy powiedzieć im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

oszustwo na policjanta

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here