Poznaj swoją bibliotekę – Filia Nr 8 Obora – Żorska [ZDJĘCIA]

Poznaj swoją bibliotekę Żorska
Oprócz swojej podstawowej działalności, filia wyspecjalizowała się w organizacji różnorodnych działań o charakterze kulturalno-edukacyjnym

Z garażu, przez okazały wolnostojący budynek na osiedlu Hetmańskim aż po salę lekcyjną w szkole przy ul. Żorskiej. Oto lektura i archiwalne, unikatowe zdjęcia pierwszej filii publiczno-szkolnej.

Początki największej z filii raciborskiej biblioteki (ponad 17 tys. zbiorów i 1321 czytelników w 2017 roku) były doprawdy zadziwiające. Bibliotekę uruchomiono w 1973 roku w garażu prywatnego domu przy ulicy Smołki 8 a kierownikiem ustanowiono właścicielkę tejże nieruchomości. W takich warunkach placówka przetrwała do roku 1981, kiedy to zawieszono jej działalność prawdopodobnie z powodu spadającej w tym miejscu atrakcyjności biblioteki. W 1988 zbiory przeniesiono na przeciwległy kraniec miasta na osiedle mieszkaniowe (później nazwane Hetmańskim), przy ulicy Rapackiego 36 (przemianowaną na Chodkiewicza) do pięknego, wolnostojącego, spełniającego wszystkie wymogi nowoczesnego ośrodka kulturalnego budynku. Kłopoty finansowe, z którymi borykały się wówczas wszystkie placówki kulturalne w kraju, spowodowały, że w 1993 roku zrezygnowano z dobrej i wygodnej lokalizacji i przeniesiono bibliotekę do budynku Szkoły Podstawowej Nr 18 na ulicy Żorskiej 2, który w wyniku reformy szkolnictwa przemianował się na Gimnazjum nr 3.

- reklama -

Poznaj swoją bibliotekę Obora Żorska

Oprócz swojej podstawowej działalności, filia wyspecjalizowała się w organizacji różnorodnych działań o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Oprócz wielu lekcji bibliotecznych, konkursów wewnątrzszkolnych, wystawek i gazetek okolicznościowych, filia organizowała coroczny międzybiblioteczny turniej literacki, na który zgłaszało się kilkadziesiąt uczestników z całego miasta i powiatu raciborskiego. Szczególnie udane okazały się: konkurs ze znajomości książek o Harry’m Potterze (ponad 100 uczestników w eliminacjach), „Tolkienada” dla uczniów gimnazjum i szkół średnich, „Bajkowy świat Andersena” czy „Tajemnice, dziwy, duchy – super książki do poduchy”. Aktualnie filia organizuje comiesięczne spotkania pod nazwą „Zrobione w domu-pokazane w bibliotece”, które gromadzą raciborskie miłośniczki robótek ręcznych oraz coroczny Dzień Kobiet.
Bibliotekę przy Żorskiej już wkrótce ponownie czeka przeprowadzka! Po remoncie, który ma się rozpocząć na początku 2019 roku, filia przejmie dwa pomieszczenia znajdujące się na parterze szkoły – klasę historyczną i pracownię mikroskopową. Powstanie także osobne, bezpośrednie wejście do biblioteki od ul. Żorskiej.

Poznaj swoją bibliotekę Obora Żorska

Kolejne kierowniczki biblioteki: Agnieszka Storka, Wiesława Rzeszowska, Dominika Karpińska a aktualnie Weronika Paszek.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /KaC/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here