Racibórz świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

Tegoroczne raciborskie obchody odzyskania przez Polskę niepodległości były inne niż w ostatnich latach.

Kwadrans po godzinie 8:00 złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Matki Polki, następnie parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, radni, przedstawiciele służb mundurowych, oświaty i licznych stowarzyszeń przeszli na rynek. Stamtąd poczty sztandarowe wyruszyły w korowodzie na Mszę św. do kościoła farnego. Przed bramami świątyni odśpiewano Hymn Polski, a zebranych powitał proboszcz parafii WNMP, ks. Marian Obruśnik.

- reklama -

Duchowny mówił o tym, że historia naszego narodu jest mocno związana z wiara chrześcijańską, dlatego w tym szczególnym dniu nie brakuje modlitwy za Ojczyznę. Ocenił, że krwawo wywalczoną wolność należy jak najlepiej przeżyć. Motywem przewodnim kazania wygłoszonego przez ks. proboszcza była walka. Ale nie ta z wrogami, lecz w dużej mierze z samym sobą. – Świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na myśl przychodzą nam różne bitwy, które musieli stoczyć nasi przodkowie, aby tę wolność wywalczyć. Wiele było takich momentów w naszej historii, w których trzeba było walczyć, i Polacy jak nikt inny potrafili to robić. Wielu służących Ojczyźnie zginęło i powinniśmy dziś doceniać trud poprzednich pokoleń – mówił ks. Obruśnik.

Jak zauważył, w każdym z nas wciąż tkwi potrzeba walki, nie jest ona jednak zła o tyle, o ile kierujemy ją we właściwą stronę. – Nie przeciw drugiemu człowiekowi, ale przeciw grzechowi i własnym słabościom. Ta walka ma się odbywać wewnątrz nas, w samym sercu. Mamy walczyć o miłość, dobroć, a nie na siłę szukać wrogów wśród ludzi, którzy nas otaczają – apelował, dodając, że przecież każdy z nas tworzy jedną Ojczyznę. A będzie ona właśnie taka, jacy i my jesteśmy. – Bo życie to nie tylko nasz dom, otoczenie, podwórko czy my sami, ale przede wszystkim społeczność, w której jesteśmy. Kraj to nasze dobro, które warto mieć na uwadze. Miłość do Ojczyzny nigdy nie jest przeciwko komuś, lecz dla wspólnej sprawy. To dlatego warto o nią zawalczyć – zakończył proboszcz WNMP w Raciborzu.

Po Mszy św. w intencji Ojczyzny odbyła się dalsza część miejskich obchodów Święta Niepodległości, w tym m.in. “Narodowy Bieg Stulecia” ze stadionu OSiR, prezentacje taneczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Strzecha” oraz poczęstunek grochówką. Wieczorem z kolei w sali widowiskowej RCK zorganizowano koncert “Niepodległość na cztery ręce” w wykonaniu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich.

/wk/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj