Minister środowiska Henryk Kowalczyk razem z generalnym dyrektorem Ochrony Środowiska Andrzejem Szwedą Lewandowskim na zakończenie szczytu klimatycznego COP 24 wręczyli wyróżnienia dziesięciu organizacjom, które co najmniej 10 lat znajdują się w rejestrze EMAS.
Raciborska firma RAFAKO znalazła się w gronie wyróżnionych firm. Unijny system EMAS jest narzędziem tworzenia w organizacjach kultury zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami. Jest wyróżnieniem dla firm, które liczą się z ochroną środowiska i zasadami zrównoważonego rozwoju. Obecnie w Polsce 68 firm posiada certyfikat EMAS, co plasuje kraj na 6 miejscu w Europie.
– To wyróżnienie motywuje nas do jeszcze większych wysiłków w ochronie środowiska – powiedziała Agnieszka Wasilewska – Semail, wiceprezes Zarządu RAFAKO SA. – RAFAKO nie tylko w Raciborzu wdraża najwyższe standardy w ochronie środowiska ale oferując nowoczesne rozwiązania w tym zakresie dla energetyki, wymiernie przyczynia się do poprawy stanu środowiska w całym kraju – dodała.
Uczestnictwo w systemie EMAS jest dobrowolne. Po wdrożeniu Rozporządzenia EMAS organizacja powinna poddać się zewnętrznemu audytowi prowadzonemu przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego EMAS. W ramach audytu weryfikator przeprowadza weryfikację wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego oraz walidację deklaracji środowiskowej. Po pozytywnym wyniku audytu weryfikator podpisuje oświadczenie o spełnieniu przez organizację wymagań Rozporządzenia EMAS i organizacja może złożyć do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosek o rejestrację w systemie EMAS.
RAFAKO S.A. jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i producentem kotłów. Firma oferuje projektowanie i produkcję szerokiej gamy kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych a także urządzeń ochrony środowiska, w tym instalacji odsiarczania i odazotowania spalin oraz elektrofiltrów.
fot. RAFAKO
oprac. /kc/