Policja ostrzega! 5000zł kary za kupno choinki z nielegalnego źródła.

0
Funkcjonariusze ostrzegają przed kupnem drzewka z nielegalnego źródła. fot.: materiały policyjne

Ruszyła przedświąteczna sprzedaż choinek, żywych karpi oraz fajerwerków. Policjanci przyjrzą się, czy drzewka pochodzą z legalnego źródła, handel i przechowywanie fajerwerków odbywa się zgodnie z przepisami, a sprzedawcy ryb pamiętają o ich humanitarnym traktowaniu. W czasie gorączkowych przygotowań do świąt mundurowi będą też ostrzegali przed kradzieżami.

Choinka – symbol Świąt Bożego Narodzenia cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością. W sklepach, na targowiskach pojawiły się już pierwsze ich egzemplarze. Zarówno sprzedawcy, jak i kupujący pamiętać jednak powinni, że te które trafią do naszych domów muszą pochodzić z legalnego źródła. W obecnym stanie prawnym nielegalne pozyskiwanie drzewa w lesie, którego wartość nie przekracza kwoty 500 złotych jest wykroczeniem, za które grozi do 30 dni kary aresztu, kary ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo kary grzywny do 5 tys. złotych. Jeśli wartość drzewa jest jednak większa za jego kradzież lub przywłaszczenie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Nie bez winy pozostanie i ten, który kupi choinkę, która jak mógł przypuszczać pochodzi z nielegalnego źródła. Nabywca w takim przypadku narazić się może na odpowiedzialność za wykroczenie, bądź przestępstwo paserstwa.

- reklama -

Podobnie wyroby pirotechniczne zwane powszechnie fajerwerkami są od lat nieodłącznym elementem naszych tradycji świąteczno-noworocznych. I w tym przypadku handel takim towarem musi odbywać się ze ściśle obowiązującymi przepisami. Działania policjantów w tym przypadku będą głównie związane ze sprawdzaniem legalności obrotu dostępnymi w sprzedaży fajerwerkami i petardami oraz pełnoletności osób dokonujących ich zakupu.

Jeśli chodzi z kolei o handel żywymi rybami to co będzie podlegało kontroli to sposób postępowania z nimi. Obowiązujące regulacje prawne stanowią, że ryby należące do kręgowych objęte są ochroną prawną przewidzianą w Ustawie o ochronie zwierząt. Dlatego też na sprzedawcach, a i nabywcach ciąży obowiązek ich humanitarnego traktowania. Egzemplarze przeznaczone do sprzedaży muszą być przetrzymywane w odpowiedniej ilości wody, a sprzedawane żywe transportowane tak, aby miały możliwość oddychania. Uśmiercanie ich również powinno przebiegać w sposób humanitarny, w miejscu do tego wydzielonym i przez osobę uprawnioną.

Dla milionów Polaków okres świąteczno-noworoczny jest czasem szczególnym kojarzony z ciepłą, rodzinną atmosferą. Niestety jest to również okres gorączkowych przygotowań i czas sprzyjający przestępcom. Zaabsorbowani przygotowaniami do świąt często zapominamy o tym, aby zadbać o swe bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują o ostrożność, rozwagę i czujność zwłaszcza wówczas, gdy wybierzemy się po choinkę, karpia, czy fajerwerki.

publ.: /EmZet/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here