Poznaj swoją bibliotekę: Filia nr 10 w Markowicach [ZDJĘCIA]

0
Spotkanie z Kazimierzem Kowalskim w bibliotece w Markowicach
Spotkanie z Kazimierzem Kowalskim w bibliotece w Markowicach

Tęsknota za polskim słowem była jednym z ważniejszych powodów do otworzenia tej biblioteki już w styczniu 1949 roku. Obecnie skupia się głównie na pracy z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej.

Filia nr 10 w Raciborzu-Markowicach to biblioteka, która od początku była centrum kulturowym dzielnicy. Tęsknota za polskim słowem była jednym z ważniejszych powodów do otworzenia tej biblioteki już w styczniu 1949 roku. Na wniosek Gminnej Rady udostępniono książnicy pomieszczenie na poddaszu własnego budynku, a w 1962 roku „sprowadzono” bibliotekę na parter, aby zapewnić użytkownikom łatwiejszy dostęp do zbiorów. Jeszcze w latach 50. Gromadzka Biblioteka Publiczna w Markowicach otworzyła punkt biblioteczny w Babicach, najpierw w budynku szkoły a następnie, w 1968 roku, w Klubie Rolnika.

- reklama -

Lata 70. obfitowały w zmiany w statucie biblioteki, która z gromadzkiej przeistoczyła się w 1973 roku w Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy, a w 1977 w Filię Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Obecnie biblioteka usytuowana jest w budynku Zespołu Szkolno–Przedszkolnego Nr 1.

Kolejni kierownicy filii: Wilhelm Bizoń, Ernest Kałusek, Stanisława Ber, Lidia Frank, Róża Gawlik, Elżbieta Granieczna, Urszula Żymełka, Jolanta Pytlik, Ewa Januszewska, Marta Kurp, Ewa Bedrunka (do chwili obecnej). Punkt biblioteczny w Babicach prowadzili: Marta Lorenc, Ginter Jarzombek i Barbara Górecka.

Najlepsze lata filii to połowa lat 70., kiedy liczba czytelników przekracza 930, a ilość wypożyczeń sięga ponad 17,5 tysiąca woluminów. Jest to zasługą kolejnych pracowników biblioteki, którzy od pierwszych lat jej działalności z wielkim poświęceniem pracowali na takie efekty, organizując m.in. konkursy recytatorskie, konkursy wiedzy o powstaniach i walkach o polskość na Śląsku, spotkania z kombatantami i działaczami ludowymi, wieczorki pamięci o synu ziemi markowickiej Arce Bożku, wycieczki do miejscowego rezerwatu przyrody i wykonywanie albumów roślin chronionych.

Obecnie biblioteka skupia się głównie na pracy z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej. W roku 2018 realizowała projekt „Wielka liga młodych czytelników”, w ramach którego gościła znakomitych autorów książek m.in. Barbarę Kosmowską, Mariannę Oklejak czy Wojciecha Widłaka. Filia organizuje także cyklicznie warsztaty plastyczne (najbliższe 13 i 20 lutego), spotkania podróżnicze, a przede wszystkim słynie z całonocnych, tematycznych spotkań dla najmłodszych czytelników.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu przybliża w nim działalność swoich filii i oddziałów.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here