Kilkaset osób żegnało dziś śp. ppłk Zdzisława Drozda, byłego Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Raciborzu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczeły się w południe w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następnie kawalkada wozów strażackich przejechała ulicami miasta na cmentarz Jeruzalem.
W ostatniej drodze śp. Zdzisławowi Drozdowi towarzyszyła jego rodzina, najbliżsi, przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Na pogrzebie zjawiło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych ochotniczych jednostek z terenu powiatu raciborskiego i nie tylko, byli komendanci wojewódzcy, władze samorządowe, radni miejscy i powiatowi.
Ppłk poż. Zdzisław Drozd urodził się 29 czerwca 1929 roku we Lwowie. W 1945 roku wyjechał ze Lwowa i osiedlił się w Koźlu. W 1947 roku wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźlu, gdzie pełnił obowiązki mechanika i zastępcy naczelnika O.S.P. W 1949 roku ukończył kurs dowódców sekcji O.S.P. a w 1950 roku kurs dowódców plutonu O.S.P. W tym też 1950 roku ukończył w Nysie trzymiesięczny kurs dla zawodowych podoficerów pożarnictwa. Po mianowaniu na stopień kaprala pożarnictwa z dniem 01 lipca 1950 r. podjął pracę w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Koźlu w charakterze zastępcy Komendanta Powiatowego.
W okresie od 04.04. do 18.09.1957 roku ukończył przeszkolenie w zakresie zawodowego oficera pożarnictwa w C.O.S.P. oddział w Łodzi i uzyskał stopień ppor. pożarnictwa. Dnia 01.10.1951 r. zostaje mianowany Komendantem Powiatowym Straży Pożarnych w Głubczycach, gdzie pracuje do września 1964 roku.
W 1956 roku otrzymuje stopień młodszego kapitana pożarnictwa, a w 1962 roku po ukończeniu wieczorowej szkoły średniej i zdaniu egzaminu dojrzałości otrzymuje stopień kapitana pożarnictwa.
Z dniem 01.10.1964 zostaje przeniesiony do pracy w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Raciborzu na stanowisko Komendanta Powiatowego. Okres służby w jednostce w Raciborzu to budowa od podstaw pożarnictwa. Reaktywowanie OSP, organizacja Zawodowej Straży Pożarnej w Raciborzu, szkolenie członków OSP, oraz funkcjonariuszy pożarnictwa. Jest to najbardziej efektywny okres służby, gdzie trzeba było być komendantem, strażakiem, budowniczym, kierowcą a także ciągle podnosić swoje kwalifikacje. W 1966 roku kończy szkołę oficerów pożarnictwa w Warszawie. Dnia 19.maja 1974 roku zostaje mianowany na stopień starszego kapitana pożarnictwa a 5 marca 1975 kończy pozytywnie roczny Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów w W.O.S.P w Warszawie.
Od 01.07.1975 roku w związku ze zmianą podziału administracyjnego państwa, zostaje przemianowany na Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Raciborzu.
W maju 1978 roku minister spraw wewnętrznych nadał mu stopień podpułkownika pożarnictwa. Od 31 listopada 1979 r. do sierpnia 1982 r. ze względu na zły stan zdrowia przechodzi na rentę inwalidzką. Od 1 września 1982 r. zostaje przywrócony do Służby w pożarnictwie i mianowany zastępcą Komendanta Rejonowego w Raciborzu. Obowiązki te pełni do 30 czerwca 1989 r., kiedy to przechodzi w stan spoczynku po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia.
Przez okres prawie 40 lat służby starał się wykonywać swe obowiązki sumienne, Solidnie i uczciwie. Jest nadal wzorem dowódcy i strażaka. Jest ciągle aktywny na tyle, na ile pozwala mu stan jego zdrowia. To komendant, o którym mówi już trzecie pokolenie strażaków raciborskich.
Za zasługi w czasie długoletniej służby ppłk Zdzisław Drozd został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został uhonorowany Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.
/foto i oprac. wk/