Zgłoszenie online narodzin dziecka coraz popularniejsze

zglos urodzenie dziecka

E-usługa „Zgłoś urodzenie dziecka” jest coraz bardziej popularna. Rodzice ponad 30 tysięcy dzieci zamiast wizyty w urzędzie wybrali kilka minut przy komputerze.

– Zdajemy sobie sprawę, że kilka dni po narodzinach wizyta w urzędzie nie jest tym, na co czeka świeżo upieczony rodzic. Nasza e-usługa rozwiązuje ten problem. Aby z niej skorzystać, potrzeba kilku minut i Profilu Zaufanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- reklama -

Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany (PZ) – informacje, jak go założyć, można znaleźć na pz.gov.pl. – Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko zgłosisz syna lub córkę. PZ pomaga też załatwić mnóstwo innych życiowych spraw. Ta najbardziej na czasie to sprawdzenie e-PITa – mówi Marek Zagórski.

Następnie na stronie obywatel.gov.pl nalezy wybrać usługę „Zgłoś urodzenie dziecka”. Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie bycia matką/ojcem dziecka, a później o zweryfikowanie danych.

– Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To, czego potrzebujesz na tym etapie, to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz ustalone wcześniej imię dziecka. Odszukaj także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) – to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym rodzic chce zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru jest skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym). Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim rodzic otrzyma powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

E-usługa „Zgłoś urodzenie dziecka” została uruchomiona 1 czerwca 2018 r. Do dzisiaj dzięki niej online zarejestrowano dokładnie 30121 maluchów.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here