Pomyśl nad PIN-em zanim odbierzesz e-dowód

e-dowody pin
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma

Po złożeniu wniosku o e-dowód, warto w czasie oczekiwania zastanowić się nad PIN-em. Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi o ustalenie dwóch takich numerów. Aby usprawnić formalności warto przemyśleć swój PIN nieco wcześniej.

- reklama -

Możesz, ale nie musisz

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jeśli nie chcemy z niej korzystać, nie musimy. Jeśli chcemy, trzeba nam zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stąd kilka dodatkowych kroków przy odbiorze dokumentu. Nowe funkcjonalności dokumentu wiążą się z nowymi zabezpieczeniami.

– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czym się różnią?

czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego – będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług.

sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.

WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście.

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani korzystaniem z warstwy elektronicznej, możemy zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustalamy żadnych kodów. Możemy też aktywować tylko jedną funkcjonalność i tylko dla niej ustalić kod PIN. Funkcjonalność, czyli inaczej – certyfikat. Do wyboru jest certyfikat podpisu osobistego i/lub certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia. Jeśli zmienimy zdanie, w dowolnym momencie można przyjść do urzędu i aktywować drugą, brakującą funkcjonalność/ certyfikat.

PUK puk, czyli odbieram nowy dowód

Niemal każdemu, choć raz w życiu, zdarzyło się zablokować np. telefon komórkowy czy kartę płatniczą. Aby go odblokować potrzeba jeszcze jednego kodu… PUK. Tak samo działa e-dowód. Po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2, funkcjonalność odpowiednio – profilu osobistego lub podpisu osobistego zostanie zablokowana. Wtedy za pomocą kodu PUK można je odblokować i ustalić nowe kody PIN.

WAŻNE! Przy odbiorze nowego dowodu osobistego otrzymamy kopertę z kodem PUK. Jeśli obawiamy się zgubienia, warto zostawić kopertę w urzędzie i odebrać w dogodnym dla siebie momencie.

Kontroluj czekanie

Wszyscy, którzy złożyli wnioski o nowy dowód 4 marca i później – otrzymają e-dowód. Na dokument z warstwą elektroniczną trzeba poczekać tyle samo czasu, co na „tradycyjne” dowody. Wnioski o nowy dowód można składać w urzędzie i online.

Sprawdź online, czy Twój dokument jest już gotowy

/Ministerstwo Cyfryzacji publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here