Potwierdzony przypadek odry w Raciborzu, jest kolejne podejrzenie zachorowania

2
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów odry są właśnie czerwone plamki na skórze fot.: .flickr.com/Dave Haygarth (CC BY 2.0)

Badania wirusologiczne potwierdziły zachorowanie u dziecka, które z objawami odry trafiło 3 marca do placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w raciborskim szpitalu.

Dziecko obecnie czuje się dobrze, jest pod opieką lekarza. Rodzice są w ciągłym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Z naszych informacji wynika, że dziecko już nie zaraża. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w naszym materiale: Dziewczynka z objawami odry trafiła do raciborskiego szpitala

- reklama -

Jest też kolejne podejrzenie zachorowania – to osoba dorosła, która w piątek z typowymi objawami tej choroby trafiła do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie powiatu. Chory ten, w żaden sposób, nie jest powiązany z pierwszym przypadkiem odry – podkreśla Gabriela Bednarz z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Raciborzu. W tym przypadku również trwa dochodzenie epidemiologiczne. Sanepid stara się dotrzeć do wszystkich osób, które miały kontakt z chorymi, aby powstrzymać ewentualne rozprzestrzenianie się odry.

Jak poskreślają służby sanitarne najlepszym zabezpieczeniem przed zachorowaniem na odrę, jest szczepienie. Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skojarzonej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-15 mies. życia oraz 6 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Jak informuje Państwowy Zakład Higieny – szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

„Po podaniu szczepionki mogą wystąpić odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie, obrzęk. Ogólne odczyny poszczepienne zależą od wieku szczepionej osoby. U dzieci może pojawić się łagodne powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura i wysypka. U dorosłych mogą dodatkowo wystąpić bóle stawów. Ciężkie odczyny (drgawki gorączkowe, łagodne zapalenie mózgu) występują bardzo rzadko, ustępują samoistnie bez długotrwałych następstw. Szczepionka zawiera żywe wirusy, ale po szczepieniu nie przenoszą się one na inne osoby z otoczenia dziecka. Badania wykluczają związek szczepionki przeciw odrze z występowaniem autyzmu.” – czytamy w komunikacie PZH

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

EmZet

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here