Dziewczynka z objawami odry trafiła do raciborskiego szpitala

0
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów odry są właśnie czerwone plamki na skórze fot.: .flickr.com/Dave Haygarth (CC BY 2.0)

Wczoraj (03.03), do szpitala w Raciborzu zgłosili się rodzice z dziewczynką w wieku przedszkolnym, u której lekarz stwierdził podejrzenie zachorowania na odrę.

Potwierdza to zastępca dyrektora szpitala, lek. med. Elżbieta Wielgos – Karpińska. -Dziewczynka została przyjęta przez naszego lekarza w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Po wstępnym badaniu, skierowano ją na Izbę Przyjęć szpitala, gdzie pobrano od niej próbkę krwi, która dziś została wysłana naszym transportem do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Katowicach. Badanie to pozwoli potwierdzić czy dziecko jest zarażone odrą czy nie. Dziewczynka została zwolniona do domu. Zdaniem lekarzy nie było potrzeby jej hospitalizacji – tłumaczy Pani wicedyrektor ds medycznych.

- reklama -

Informację tę potwierdza również powiatowy sanepid. -Otrzymaliśmy zgłoszenie ze szpitala w Raciborzu, że taka pacjentka się tam pojawiła. Zostało przez nas podjęte śledztwo epidemiologiczne. Prewencyjnie wysłaliśmy komunikat do raciborskich placówek edukacyjnych dotyczący przeciwdziałaniu i rozpoznawaniu objawów odry – mówi nam kierownik działu epidemiologii raciborskiego sanepidu, Gabriela Bednarz. – Należy jednak pamiętać, że jest to PODEJRZENIE, nie stwierdzony przypadek kliniczny. Objawy pacjentki mogły wskazywać na zarażenie odrą, ale jednoznacznie będziemy to mogli stwierdzić dopiero, po uzyskaniu wyników badań krwi – dodaje

Z naszych informacji wynika, że dziewczynka uczęszcza do jednego z raciborskich przedszkoli. Nie posiadamy na tę chwilę informacji czy dziecko było szczepione przeciw odrze. W 2019 roku na terenie województwa śląskiego stwierdzono 28 przypadków zachorować oraz 22 podejrzenia zachorowania (stan na 28 lutego 2019). Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS w: Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Lublińcu, Myszkowie, Sosnowcu, Tychach i Żywcu, a teraz także w Raciborzu

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here