“Rudy plays Shakespeare” – projekt w Amfiteatrze BUK

surma sen nocy letniej rudy
Fot. Krzysztof Surma

Społeczność wiejskiej gminy wraz z osobami zaprzyjaźnionymi z gmin ościennych: Knurowa, Gliwic, Rybnika i Żor czynnie włączyła się w wybór i wystawienie jednej ze sztuk Williama Szekspira.

Już wiele miesięcy temu rudzianie wybierali w plebiscycie spośród dziewięciu tytułów. Nieco zaskakujące, ale i inspirujące jest to, że w konkurencji odpadły takie klasyki jak “Romeo i Julia” czy “Makbet”, ostatecznie do wystawienia wybrano “Sen nocy letniej”

- reklama -

Europejskie Centrum Doświadczania Teatru

Całe przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w ideę utworzenia w Rudach Europejskiego Centrum Doświadczania Teatru. Będzie to uwieńczenie trwającego już ponad dwie dekady procesu poszukiwania formuły teatru otwartego, prowadzonego przez Teatr Nowej Sztuki. Teatr powinien być z założenia doświadczeniem zbiorowym i nieelitarnym. Powinien jednoczyć zarówno widzów jak i twórców, niwelować granice między nimi.

surma 2 sen nocy letniej rudy
Fot. Krzysztof Surma

Teatr doświadczany, to teatr in statu nascendi, wymyślany, podnoszony i uprawiany wspólnie na każdym etapie. To ciągłe uświadamianie sobie i doskonalenie własnego ciała, głosu, energii, pojmowanych jako instrumenty bycia w przestrzeni, zarówno tej społecznej, jak i fizycznej. Teatr doświadczany, to teatr wyprowadzany z różnorakich doświadczeń kulturowych, wzbogacany kodami kulturowymi powstałymi na przestrzeni dziejów, to teatr, który będzie instrumentem wspólnych międzynarodowych poszukiwań, dla których amfiteatr w środku rudzkich lasów będzie miejscem wprost wymarzonym.

„Sen nocy letniej”

Rudzki „Sen nocy letniej” z pewnością nie będzie kanoniczną wersją dramatu wielkiego Williama, czy też otwartą, erudycyjną polemiką z jakąś formułą jego pojmowania. To rzeczywisty, improwizowany i spontaniczny eksperyment, mający odpowiedzieć na pytanie o granice między zabawą a sztuką, między teatrem „zawodowym” a „amatorskim”. W zasadzie nikt chętny do spróbowania własnych sił nie został odprawiony. Stąd aktorzy, przygotowując się do roli, często zmagali się z indywidualnymi problemami takimi jak dykcja, ruch czy trema.

gogol sen nocy letniej rudy
Fot. Magdalena Gogół

Mieszany, zawodowo – amatorski zespół stanął przed niełatwym zadaniem przebrnięcia przez skomplikowany tekst, przepełniony mitologicznymi odniesieniami i archaiczną polszczyzną Koźmiana. Mimo niedoskonałości, właśnie to tłumaczenie zostało wybrane przez reżysera. Dodatkowym utrudnieniem są zapewne postawione przed zespołem zadania aktorskie, które są nowatorskie w stosunku do tradycji inscenizacyjnych. Oberon i Tytania – grani przez dwie aktorki, wymieniające się osobowościami, trupa aktorska grana, a w zasadzie animowana przez jednego aktora, jedna Rusałka jako “przedstawicielka” świata fantastycznego, Hermia grana przez mężczyznę i Lizander przez kobietę. To dodatkowe zadania formalne, mające nieco zmienić charakter całości, która mimo tego dość wiernie podąża za duchem dramatu.

Premiera spektaklu 

Zapowiada się niezwykły, wiosenny wieczór. Premiera „Snu nocy letniej” w Amfiteatrze Buk 5 kwietnia o godzinie 19:00. Pierwsze wystawienie będzie podstawą do dalszej pracy nad spektaklem. Z elementów, które się nie sprawdzą, reżyser zrezygnuje i zapewne doda wiele nowych. W zamyśle rudzki „Sen nocy letniej” ma stać się pełnowartościowym spektaklem, będącym w stałym repertuarze ECDT. Publiczność, która przybędzie 5 kwietnia, będzie miała okazję oglądania ewolucji spektaklu, co jest możliwością bardzo rzadką.

Reżyseria: Dariusz Jezierski

Występują: Magdalena Gogół, Agata Klimek, Jolanta Sobik-Szymura, Anna Maksym, Agata Środa, Katarzyna Sowińska, Arkadiusz Bizok, Patryk Strojeswski, Krzysztof Surma, Damian Krzyśka, Robert Pietrzela, Jakub Łasut

Premiera spektaklu „Sen nocy letniej” w Amfiteatrze Buk – szczegóły wydarzenia 

patronat medialny

/Amfiteatr Buk publ. c/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here