Załóż skarpetki nie do pary – dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

zespol downa kolorowe skarpetki
Fot. freepik.com

21 marca na całym świecie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.

Raciborskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia SPEKTRUM działa na rzecz poprawy jakości życia osób chorych i niepełnosprawnych. Rodzice dzieci z Zespołem Downa, które są podopiecznymi raciborskiego Stowarzyszenia Spektrum zachęcają do obchodzenia Światowego Dnia Zespołu Downa i założenia symbolicznych kolorowych skarpetek nie do pary, co przyczyni się do zmniejszania wykluczania społecznego dotkniętych Zespołem Downa. Celem inicjatywy jest także okazanie wsparcia, zrozumienia i akceptacji. Poniżej treść apelu rodziców dzieci dotkniętych Zespołem Downa.

- reklama -

„Niewiele osób wie, że 21 marca świętujemy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa a w 2012 roku objęła swoim patronatem Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Celem szeregu imprez, wydarzeń i działań podejmowanych w tym dniu na całym świecie jest przede wszystkim podkreślenie praw osób z ZD do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Chodzi o to, by pokazać, że ludzie z ZD mimo swej niepełnosprawności i ograniczeń mogą uczyć się, pracować, rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz wnieść wiele wartości do społeczności, w których żyją.

Data obchodów, czyli 21 marca to nieprzypadkowy wybór, nieprzypadkowe zestawienie liczb. Istotą ZD zwanego inaczej trisomią 21 jest bowiem obecność trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. Determinuje to niestety występowanie wielu wad wrodzonych i problemów zdrowotnych, mających kolosalny wpływ na funkcjonowanie osób z ZD.

Kolorowe skarpetki nie do pary również pełnią rolę symbolu. Oznaczają różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie, czyli wszystko to, co towarzyszy ludziom z trisomią 21 każdego dnia.

Zakładając 21 marca kolorowe skarpetki nie do pary, możesz okazać osobom z ZD swoje wsparcie, zrozumienie i akceptację. Możesz dodać im wiary w swoje siły. Zachęcić do „wyjścia z domu”. Do korzystania na miarę swoich potrzeb i możliwości z przestrzeni publicznej jako pełnoprawnych obywateli. Bez obaw, że zostaną wyśmiani, zlekceważeni, odesłani do kąta.

Stowarzyszenie SPEKTRUM także włączyło się do akcji.”

Stowarzyszenie Spektrum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Racibórz zaprasza także do udziału w konkursie plastycznym, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w Raciborzu.

Konkurs plastyczny „Autyzm – wiem i rozumiem” w Raciborzu do 27 marca

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here