Kuźniański Półmaraton Leśny – co jeszcze w ten weekend?

kuznianski_polmaraton_rafamet
II Kuźniański Półmaraton Leśny Rafamet

IV Kuźniański Półmaraton Leśny Rafamet, turniej półfinałowy o awans do II ligi koszykówki w Arenie Rafako, spektakl „Osadzeni” grupy teatralnej Melpomena w Raciborskim Centrum Kultury czy „Sen nocy letniej” w Amfiteatrze Buk – sprawdź, co jeszcze odbędzie się w ten weekend w regionie.

6 kwietnia o godz. 10:00 na ul. Tartacznej w Kuźni Raciborskiej rozpocznie się IV Kuźniański Półmaraton Leśny Rafamet. Tradycyjnie bieg odbędzie się w otoczeniu lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

- reklama -

– W tę sobotę odbędzie się już czwarta odsłona naszego biegu. Idziemy jak najbardziej do przodu, liczba uczestników rośnie, rośnie liczba sponsorów, ale przede wszystkich cieszy nas fakt, że ci, na których wsparcie możemy liczyć od pierwszej edycji wydarzenia, są z nami do chwili obecnej – mówi Anna Kijek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, który jest organizatorem wydarzenia. Współorganizatorami biegu są: Urząd Miast Kuźnia Raciborska, OSP Gminy Kuźnia Raciborska, a także Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, po którego lasach wiedzie (atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki) trasa o długości 21 097,5 metrów.

Niestety w wyniku zniszczeń spowodowanych wichurami wstęp do lasu jest chwilowo zabroniony. Robert Pabian, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, zapewnia jednak, że na czas biegu leśnicy zrobią wszystko, aby trasa, którą pokonają zawodnicy, była zupełnie bezpieczna. – To wydarzenie to dla nas szczególna radość. Musimy pamiętać, że trasa maratonu biegnie po terenie, który jeszcze 25 lat temu nie był porośnięty lasem, bowiem w 1992 roku spustoszył je wielki pożar. Leśnikom udało się las przywrócić i dzisiaj daje on cień biegaczom. Niestety, w ostatnim okresie nasze lasy po raz kolejny bardzo ucierpiały. Tym razem przez huraganowe wiatry. Jest więc bardzo dużo drzew wywróconych, zawieszonych, z naderwanymi systemami korzeniowymi, dlatego byliśmy zmuszeni – ale tylko i wyłącznie w trosce o bezpieczeństwo ludzi, którzy lubią do tego lasu wchodzić – wprowadzić okresowy zakaz wstępu do niego – dodaje Robert Pabian.

kuznianski polmaraton lesny
fot. Magdalena Matusik

To wyjątkowe wydarzenie od początku wspiera firma Rafamet S.A., która jest nierozerwalnie związana z Kuźnią Raciborską. – Z radością wspieramy lokalne inicjatywy, które nakierowane są na sport, młodzież i zdrowy styl życia. Co więcej, niezmiernie nas cieszy, że także pośród naszych pracowników impreza jest coraz bardziej rozpoznawalna; w szczególności marsz nordic walking. Mam nadzieję, że Półmaraton Leśny Rafamet będzie z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalny w naszym regionie. Liczba uczestników, która cały czas rośnie, świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na taką formę spędzania czasu wolnego – mówił E. Longin Wons, Prezes Zarządu firmy Rafamet S.A.

– Staramy się zaskakiwać zawodników! Tak jak w latach ubiegłych, również i tym razem przygotowaliśmy dla uczestników bogaty pakiet startowy. Jest więc pamiątkowa koszulka, której print nawiązuje do leśnego charakteru biegu. Na mecie zaś każdy biegacz otrzyma medal, którego wygląd pozostanie niespodzianką do samego dnia imprezy – tłumaczy Anna Kijek. Ponadto w pakiecie startowym na zawodników czekają: woda mineralna, banan, koc termiczny i talon na posiłek regeneracyjny. Podobnie jak w latach ubiegłych, zarówno przed startem, jak i po biegu o biegaczy zadbają masażyści Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz TEB Edukacji. Co więcej, organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. W trakcie wydarzenia dostępny dla milusińskich będzie specjalny kącik, gdzie zajęcia poprowadzą animatorzy TEB Edukacja. Na terenie stadionu w Kuźni Raciborskiej dostępne będzie także stoisko edukacyjno-leśne z sadzonkami.

ii kuznianski polmaraton lesny rafamet (2)

Start półmaratonu poprzedzi „Dyszka z Kija”, czyli wydarzenie adresowane do osób w każdym wieku, które uprawiają nordic walking. Rajd rozpocznie się o godzinie 9:00. Dla zawodników, którzy najszybciej pokonają leśną trasę o długości 10 km, także przewidziano nagrody.

W półmaratonie dla najlepszych zawodników w kategorii OPEN przygotowano nagrody pieniężne oraz puchary, a zwycięzcy kategorii wiekowych (K 18-29; K 30-39; K 40-49; K 50+; M 18-29; M 30-39; M 40-49; M 50+) otrzymają nagrody rzeczowe. Organizator przewidział także nagrody dla Najlepszego Leśnika i Najlepszej Mieszkanki/Najlepszego Mieszkańca Gminy Kuźnia Raciborska. Specjalne upominki będą czekały także na pracowników firmy Rafamet, którzy najszybciej zameldują się na mecie.

O bezpieczeństwo zadbają nie tylko strażacy z OSP, z gminy Kuźnia Raciborska, ale także leśnicy. Biegacze będą mieć zapewnione sprzęt medyczny.

patronat medialny

kuznianski polmaraton lesny 1

SPRAWDŹ ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ>>

DOWIEDZ SIĘ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W CZASIE WEEKENDU W OKOLICY>>

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here