Profesjonalna stacja monitorująca powietrze już w Raciborzu [ZDJĘCIA]

0
Profesjonalna stacja monitorująca powietrze znajduje się przy ul. Wojska Polskiego
Profesjonalna stacja monitorująca powietrze znajduje się przy ul. Wojska Polskiego

Poza sensorami pyłów PM10 i PM2,5 w skład wyposażenia nowej skrzyni przy ul. Wojska Polskiego wejdą czujniki analizujące poziom dwutlenku siarki i tlenków azotu, a także stacja meteorologiczna.

8 maja przy ul. Wojska Polskiego 8 stanęła certyfikowana stacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza. Racibórz czekał na to urządzenie od około dekady.

- reklama -

Profesjonalna stacja badająca zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu to wynik rozmów prezydenta Dariusza Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko. Decyzja o montażu stacji zapadła już w lutym, lecz przez problemy formalne (m.in. nieudany przetarg na montaż urządzenia) proces się wydłużył.

Obecnie urządzenie już stoi na swoim miejscu, tuż obok mniejszej stacji, którą zastąpi. Różnica w działaniu obu aparatur polega m.in. na szybkości i zakresie podawania wyników pomiarów. Nowa stacja będzie je dostarczać na bieżąco, w około godzinnych odstępach. Mniejsza stacja potrzebowała na to dwóch tygodni (14 dni).

Poza sensorami pyłów PM10 i PM2,5 w skład wyposażenia nowej skrzyni wejdą czujniki analizujące poziom dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (Nox). Na dodatek urządzenie będzie posiadać własną stację meteorologiczną. Dzięki niej będzie można się dowiedzieć np. o kierunkach wiatru i skąd nawiewa najbardziej zanieczyszczone powietrze.

Prace związane z montażem i kalibracją nowej stacji mogą potrwać jeszcze tydzień. Wkrótce wyniki pomiarów tej aparatury stacji będą dostępne na stronach Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (www.powietrze.gios.gov.pl) oraz poprzez dedykowane aplikacje.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here