Naukobus warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zawitał do Raciborza [ZDJĘCIA]

0
Naukobus warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zawitał do Raciborza
Naukobus warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zawitał do Raciborza

Wystawa w Szkole Podstawowej nr 1 udowodniła, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga.

Do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich przyjechał Naukobus. Racibórz był jedną z 160 małych miejscowości w Polsce, do którego zawitała ekspozycja warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Dotknąć nauki mogły nie tylko dzieci, ale także wszyscy chętni.

- reklama -

Szkoła na Ostrogu od 6 lat prowadzi Klub Młodego Noblisty, w ramach którego uczniowie eksperymentują i uczą się przez zabawę. Klub należy do sieci szkół KMO przy CNK. Opiekunki koła – Sylwia Surma i Sabina Chodenko – pięciokrotnie uczestniczyły w Forum dla opiekunów Klubu Młodych Odkrywców i licznych szkoleniach, dlatego szkoła z Ostroga została jedną z dwudziestu goszczących w tym roku Naukobus. Na wystawę zostały zaproszone inne placówki z naszego miasta – SP na Płoni i SP ze Studziennej oraz Przedszkole nr 11.

Siadając na wirującym krześle, można było doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można było też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu. Dzięki temu można dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

Naukobus zapewnił odwiedzającym pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. 20 eksponatów dało uczniom szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę – edukatorzy pomagali zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżali prezentowane zjawiska naukowe.

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w młodych ludziach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here