Wybierasz się na wakacje? Pamiętaj o karcie EKUZ!

Wzór karty EKUZ

Jest niewielka, przypomina kartę płatniczą, ale ma ogromną moc. W razie choroby lub wypadku na wakacjach dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) korzystasz z publicznej służby zdrowia państwa, w którym wypoczywasz. Teraz wyrabiając EKUZ zyskujesz 3 lata ważności karty.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to Twój wakacyjny niezbędnik. Pamiętaj o niej, gdy planujesz urlop na terenie Unii Europejskiej, bądź wybierasz się do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Karta jest niewielka, dlatego na pewno zmieści się w każdym podręcznym bagażu. Za to ma ogromne znaczenie, gdy będziesz potrzebował pomocy lekarza podczas pobytu za granicą.

- reklama -

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?
Niebieska, plastikowa karta potwierdza, że możesz skorzystać ze świadczeń
zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu w państwach:

– Unii Europejskiej
– Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

W praktyce oznacza to, że świadczenia publicznej opieki zdrowotnej państwa, w którym wypoczywasz lub spędzasz wakacje, będzie udzielane na tych samych warunkach, co ubezpieczonym obywatelom tego państwa.

O czym musisz wiedzieć nawet, gdy masz kartę EKUZ?
Zakres świadczeń dostępnych za granicą może być szerszy od tych udzielanych w Polsce bądź węższy, np. w Austrii, w pełni odpłatne jest ratownictwo górskie

Czy wiesz, że…
W większości unijnych państw obowiązuje zasada współpłacenia za leczenie, dlatego jeśli będziesz potrzebował pomocy, możesz zostać poproszony o dodatkową opłatę np. za wizytę lekarza. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w praktycznym informatorze, który dostaniesz razem z kartą EKUZ.

W niektórych państwach, np. we Francji, płacąc za leczenie ambulatoryjne sięgasz do swojego portfela i po zakończeniu leczenia występujesz o zwrot kosztów. Starasz się o to na miejscu lub po powrocie do Polski.

Idąc do lekarza upewnij się, że działa on w publicznym systemie opieki zdrowotnej państwa, w którym przebywasz, ponieważ tylko w publicznej jednostce medycznej karta zostanie uznana.

Pamiętaj, że koszty ewentualnego transportu do Polski nie mieszczą się w katalogu usług, udzielanych na podstawie karty EKUZ. Pokrywasz je wyłącznie z własnej kieszeni.
Sposobem na uniknięcie dodatkowych opłat jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Złóż wniosek i zyskaj spokój na 3 lata
Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata. To dwukrotnie dłużej niż dotychczas. Wyrabiając kartę teraz możesz zaplanować swoje wakacje i wyjazdy okazjonalne na długie 36 miesięcy do przodu. Już nie martwisz się, że nie dostaniesz karty na czas lub zapomniałeś złożyć wniosku o EKUZ. Zyskujesz 3 lata spokoju i gwarancję bezpieczniejszych urlopów.

EnDe

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here