Kupujesz samochód? Sprawdź historię pojazdu online

Historia pojazdu MC
W trakcie wakacji wypatrzyliście auto swoich marzeń? Nie dajcie ponieść się emocjom. Sprawdźcie, czy ujedzie dalej niż na złomowisko. Fot. freepik

Zanim kupisz wymarzony samochód skorzystaj z e-usługi na www.historiapojazdu.gov.pl i sprawdź, czy nie kupujesz kota w worku.

W trakcie wakacji wypatrzyliście auto swoich marzeń? Nie dajcie ponieść się emocjom. Sprawdźcie, czy ujedzie dalej niż na złomowisko.

- reklama -

Garażowany, rzadko używany, niestukany, nieklepany, oczko w głowie byłego właściciela, kolor idealny, nic – tylko brać! Daj sobie chwilę, by ochłonąć. W tym czasie wejdź na www.historiapojazdu.gov.pl i sprawdź, czy nie chcesz kupić kota w worku.

Tutejsze i tamtejsze

Jeśli auto, które tak Cię kusi, jest zarejestrowane w Polsce, potrzebujesz tylko tego:
– numeru rejestracyjnego
– numeru VIN,
– datę pierwszej rejestracji

Jeśli natrafiłeś na okazję życia podróżując za granicą – też nic straconego

– Nasza e-usługa umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA czy Kanady – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W takim przypadku poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji, potrzebujemy także Profilu Zaufanego – dodaje szef MC.

Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany

Najważniejsza informacja: za skorzystanie z usługi – niezależnie, czy sprawdzasz auto zarejestrowane w Polsce, czy nie – nic nie zapłacisz.

Mapa drogowa

Zaczynamy sprawdzanie. Zakładamy, że Twoje auto marzeń jest zarejestrowane w naszym kraju. Pierwszy przystanek – w komputerze lub telefonie wejdź na www.historiapojazdu.gov.pl. Kolejny – wpisz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji (wszystkie te dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym auta, uczciwy sprzedawca powinien bez problemu Ci je przekazać). Klikasz Sprawdź pojazd i… wszystko będziesz mieć jak na tacy.

Na Twoim ekranie wyświetlą się informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Sprawdzisz:

– dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika, czy rodzaj paliwa,
– terminy obowiązkowych badań technicznych, które auto przechodziło, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
– odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
– informację, czy auto posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
– liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
– informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

historia pojazdu online nask mc

Zagraniczny, czyli lepszy?

A co jeśli chcesz sprawdzić auto niezarejestrowane w Polsce? Wpisujesz te same dane (numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji). System poprosi Cię o zalogowanie się Profilem Zaufanym i… w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczysz informacje w siedmiu kategoriach:

– Kradzież,
– Złomowanie,
– Powypadkowy,
– Uszkodzony,
– „Przekręcony” licznik,
– Niedopuszczony do ruchu,
– Służył jako taxi
W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem.

Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

– Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niego ponad 100 milionów razy, a tylko przez pierwszych sześć miesięcy tego roku – już ponad 68 milionów razy sprawdzali historię pojazdu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Komu w drogę…

Możliwość sprawdzenia historii pojazdu to nie jedyne udogodnienie, które przygotowano dla kierowców. Do dyspozycji są też e-usługi:

Mój Pojazd – pozwala sprawdzić online dane o pojazdach, których jesteś właścicielem lub posiadaczem.
Punkty karne – nie musisz iść na komisariat, żeby się dowiedzieć, ile masz ich na koncie. Możesz to zrobić online.
mPojazd – to odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację mObywatel (w tym momencie usługa mPojazd dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android).
Korzystajcie i jeźdźcie bezpiecznie!

/MC publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here