Mandat za selfie przy słupie granicznym? To możliwe

Mandat za przekroczenie granicy
Przepisy stanowią, że do granicy nie można zbliżać na odległość mniejszą niż 15 metrów. Fot. freepik

Pamiątkowe zdjęcie przy słupie granicznym może stać się przyczyną mandatu. Decyduje o tym prawo, które nakazuje zachowanie określone odległości od granicy międzypaństwowej.

Przepisy stanowią, że do granicy nie można zbliżać się na odległość mniejszą niż 15 metrów. Za ich nieprzestrzeganie można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 złotych. Przekraczanie granicy podczas np. górskich wędrówek jest zatem nielegalne. Turyści natomiast często fotografują się w takich okolicznościach, robiąc pamiątkowe zdjęcia na granicy państw. Częstym zjawiskiem są tak zwane „zejścia” ze szlaków, aby choć na chwilę odwiedzić teren Ukrainy.

- reklama -

Straż Graniczna zgodnie z prawem może wobec wszystkich, którzy złamali czy naruszyli zakaz przekroczenia granicy państwowej w miejscach niedozwolonych zastosować:

– karę grzywny w wysokości do 500 złotych (art. 49a § 1 i 2, art. 54 kodeksu wykroczeń),
– karę pozbawienia wolności do 3 lat, w przypadku przekroczenia granicy przy użyciu przemocy, groźby, czy we współdziałaniu z innymi osobami (art. 264 §2 kk).

Najwięcej osób nielegalnie przekracza granicę w rejonie znaku granicznego nr 13 na szlaku od Wielkiej Rawki do Krzemieńca oraz w rejonie masywu Rozsypańca – wynika ze statystyk Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here