Kaucja za plastikowe butelki? Jest pomysł rządu

Kaucja plastikowe butelki
Inicjatywa ma zachęcić producentów i konsumentów do recyklingu oraz ograniczenia używania plastikowych butelek i innych opakowań. Fot. freepik

Rządzący planują wprowadzenie dodatkowej opłaty za plastikowe butelki i opakowania. Kaucja może wynieść 10 groszy za butelkę.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził informacje o planowanej przez rząd zmianie w kwestii kaucji plastikowych butelek i opakowań. Każda butelka PET ma być obciążona kaucją w wysokości 10 groszy. Inicjatywa ma zachęcić producentów i konsumentów do recyklingu oraz ograniczenia używania plastikowych butelek i innych opakowań. Produkty w plastiku zdrożeją, ale konsument będzie mógł świadomie wpłynąć na środowisko i odnosząc butelkę czy opakowanie nie tylko odzyskać pieniądze, ale przyczynić się do większego recyklingu. Plastik będzie można odnieść do sklepu, punktu skupu czy automatu.

- reklama -

Unia Europejska

Ekologiczne zmiany widać także na szczeblu europejskim. Według nowej dyrektywy od 2021 roku wejdzie w życie zakaz sprzedaży jednorazowego plastiku (talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu).

Podpisz petycję i pomóż postawić w Raciborzu butelkomat PET:
PETycja butelkomaty PET

/oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. W krajach zachodnich tak jest od b. dawna i funkcjonuje, a za każdą butelkę jest zwrot kaucji. W każdym markecie są punkty zwrotu opakowania i wszystkich sklepach spożywczych.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here