10 najpopularniejszych przesądów. Wierzycie w nie?

0
Najpopularniejsze przesądy
Najpopularniejsze przesądy Fot. freepik

Ponad połowa dorosłych Polaków (54%) wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przedstawionych im przesądów – tak wynika z badań CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) z 2018 roku. 

Najbardziej popularnym przesądem, który zwiastuje szczęście i powodzenie jest trzymanie kciuków. Wśród przesądów, które zwiastują pecha najczęściej wymienia się stłuczenie lustra czy czarny kot, który przecina nam drogę. Z badań CBOS wynika, że wiara w przesądy jest nadal żywa. Tylko 15% badanych nie uznaje zabobonów i nie praktykuje ich na co dzień. Co za tym idzie 85% badanych to osoby, które albo tylko w przesądy wierzą (2%), albo tylko praktykują związane z nimi zwyczaje (31%), albo jedno i drugie (52%).

- reklama -

Najpopularniejsze przesądy:

1. Trzymanie kciuków
Trzymanie kciuków rzekomo przynosi szczęście. Najczęściej trzymamy kciuki, gdy chcemy , abyś komuś coś się udało albo spełniło się nasze życzenie.

2. Spotkanie kominiarza
Przesąd mówi, że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, wtedy kominiarz może przynieść szczęście.

3. Czterolistna koniczyna
Znaleziona na łące z czterema liśćmi ma przynosić szczęście.

4. Stłuczenie lustra
Stłuczenie lustra, zgodnie z przesądem, zwiastuje niepowodzenie i pecha. Niektórzy wierzą, że stłuczone lustro to aż 7 lat nieszczęścia.

5. Czarny kot przebiegający drogę
Wiele osób wierzy, że czarny kot przecinający drogę przyniesie nieszczęście.

6. Podanie ręki przez próg
Dawniej wierzono, że próg oddziela dom od złych mocy. Stąd wziął się przesąd, że witanie się nad progiem przyciąga nieszczęście lub może skutkować kłótnią witających się osób.

7. Liczba trzynaście
Utarło się, że przynosi pecha.

8. Odpukać w niemalowane drewno
Wiele osób praktykuje pukanie w niemalowane drewno, aby nie zapeszyć czy nie przerwać dobrej passy.

9. Wstawanie z łóżka lewą nogą
Zgodnie z tym przesądem wstając z łóżka lewą nogą wprowadzimy się w zły nastrój, a dzień obfitować będzie w same niepowodzenia.

10. Rozsypana sól
Słynny jest także przesąd, że rozsypana sól to zwiastun kłótni i nieporozumień.

/źródło: CBOS oprac. c/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here