Szkoły, dołączcie do petycji

0
Petycja butelkomat
Fot. freepik

Zwracamy się do wszystkich szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych, aby rozpowszechnić wiedzę na temat problemu zaśmiecania plastikiem naszego środowiska.

PETycja w sprawie butelkomatu w Raciborzu to akcja rozpoczęta przez redakcję portalu raciborz.com.pl, a jeszcze wcześniej zgłoszona przez radną miasta Racibórz Krystynę Klimaszewską, która ma zapoczątkować działania na rzecz powstania urządzenia przyjmującego butelki typu PET jako surowców wtórnych. Istotą inicjatywy jest jednak przede wszystkim edukacja. To dzięki temu działaniu (oraz wielu podobnym inicjatywom) ma zmienić się świadomość i myślenie mieszkańców (oraz w szczególności urzędników) w zakresie zaśmiecania ziemi odpadami (w tym przypadku plastikiem).

- reklama -

Na wniosek radnej Klimaszewskiej prezydent Raciborza Dariusz Polowy odparł, że Miasto realizuje zbieranie odpadów w inny sposób, zlecając zadania firmie zewnętrznej i nie jest zainteresowane ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z innym rozwiązaniem. I w zasadzie o to głównie chodziło. Informacja poszła do mediów, na Facebooku pojawiły się setki komentarzy, lajków i udostępnień. Paradoksalnie pasywna postawa miasta przysłużyła się edukacji w tym zakresie. Petycja, pod którą można oddać głos, jest stale otwarta na stronie petycjeonline.com, a samo „zamieszanie medialne” spowodowało m.in. zainteresowanie producentów butelkomatów do zaprezentowania swoich rozwiązań.

Więcej o petycji: PETycja w sprawie butelkomatu w Raciborzu. Wyraź poparcie

Radni mieli okazję wysłuchać ciekawej prezentacji na posiedzeniu Komisji Edukacji, na którą zaproszono prezesa firmy WAAM Artura Chachora, którego projekt był wyróżniony w finale Start-Up Days w maju br. na najlepsze startupy w zakresie ekologii.

Rozwiązanie proponowane przez WAAM jest o tyle innowacyjnym, że motywacją do oddawania butelek PET mają być bonusy dla graczy gier wirtualnych w zamian za oddane butelki. Firma obecnie prowadzi rozmowy o integracji aplikacji z najbardziej topowymi grami popularnymi wśród młodzieży oraz zapowiada stworzenie własnej gry połączonej np. z edukacją na temat regionu. Wszyscy pamiętamy eksplozję popularności gry wirtualno-terenowej, jaką było polowanie na pokemony. Zatem rozwiązywanie problemu ekologii w oparciu o rozwiązania edukacyjne i zabawę może być jedną z dróg do celu.

Inne rozwiązania na rynku oferują również ciekawe rozwiązania oparte na udzieleniu rabatów na wejściówki do kina, basen itp.

Obecnie, zgodnie z misją edukacyjną, zwracamy się do wszystkich szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych, aby rozpowszechnić wiedzę na temat problemu zaśmiecania plastikiem naszego środowiska oraz podpisaniem się pod petycją nauczycieli, uczniów i rodziców.

Razem możemy więcej. Jeśli będziemy o tym mówili, poznamy problem, a to najważniejszy krok, aby się z nim zmierzyć.

Ireneusz Burek

Podpisz petycję:

PETycja

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here