Jesień – sezon na grypę

Grypa
Grypa

Ze względu na ryzyko poważnych powikłań pogrypowych, zwłaszcza u osób starszych i chorujących przewlekle, już w chwili obecnej należy pomyśleć o szczepieniu, które na chwilę obecną jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym.

Jest już jesień, a w związku z tym jest coraz chłodniej, co z kolei sprzyja licznym infekcjom układu oddechowego. Najczęściej okres jesienno-zimowy kojarzy się z grypą. W okresie jesienno-zimowym, gdy nadchodzi fala zachorowań, trudno się nie zarazić. Zainfekowany człowiek przez pierwsze dwa dni nie ma jeszcze objawów choroby, ale już zaraża innych. Niemniej jednak istnieje jeszcze ok. 200 innych wirusów mających powinowactwo do układu oddechowego i wywołujących choroby grypopodobne, ale nie wywołujących takich powikłań jak wirus grypy. – Tak więc ze względu na ryzyko poważnych powikłań pogrypowych, zwłaszcza u osób starszych i chorujących przewlekle, już w chwili obecnej należy pomyśleć o szczepieniu, które na chwilę obecną jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym. Może się zdarzyć, że pomimo zaszczepienia jednak zachorujemy, ale w tym wypadku przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy – radzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu.

- reklama -

W Polsce szczyt zachorowań na grypę rejestruje się między styczniem a marcem. Przeciwciała po podaniu szczepionki powstają już po 7 dniach od szczepienia, wzrastają w miarę upływu czasu i utrzymują się przez blisko 12 miesięcy.

Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy skład wszystkich szczepionek na całym świecie w co roku ulega zmianie. Dlatego istnieje konieczność corocznego szczepienia, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka. Skład antygenowy szczepionki na kolejne sezony epidemiczne jest tak dobierany, że pokrywa się ze szczepami faktycznie krążącymi i wywołującymi zachorowania na danym terenie.

Szczepienie przeciw grypie zalecane jest ze wskazań epidemiologicznych wszystkim osobom od ukończenia 6. miesiąca życia, a w szczególności:
– pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny niezależnie od posiadanej specjalizacji, oraz personel administracyjny),
– pracownikom domów spokojnej starości oraz zakładów opieki medycznej, którzy kontaktują się z pensjonariuszami lub chorymi, oraz zapewniającymi opiekę domową pacjentom z grup wysokiego ryzyka,
– członkom rodzin osób należących do grup podwyższonego ryzyka (osób w wieku 65 lat i więcej, po przeszczepach, osób chorych na AIDS i dzieci poniżej 2 rż.)
– domowym opiekunom dzieci,
– pracownikom służb publicznych, np. konduktorom, kasjerom, policjantom, wojsku, nauczycielom, przedszkolankom, dziennikarzom, pracownikom budowlanym, ekspedientom sklepów i marketów itp.

O wskazaniach do szczepień decyduje lekarz. Nie ma żadnych terminów określających, od kiedy można się szczepić, jednak zwłaszcza osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się szczepić przed sezonem grypowym.

– Medyczne i ekonomiczne skutki związane z corocznym sezonem epidemicznym grypy są znane i naukowo udokumentowane, o czym powinni pamiętać także pracodawcy. Oferowanie i organizowanie szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza osobom z grup podwyższonego ryzyka, uważać należy za etyczną powinność – podkreśla raciborski sanepid.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Mówi się, że grypa to najnormalniejsza choroba, którą można bez problemu przeżyć i pozbyć się jej bez pomocy szczepionek w kilka dni. I jest to prawda. Ale prawdą jest również fakt, że przy pomocy szczepienia nie miałem grypy od 2 lat, a kiedyś chorowałem na nią każdego roku. Miałem też obiekcje co do zaszczepiania się ale wszystkie moje wątpliwości się rozwiały, gdy poczytałem treści ze strony http://www.zaszczepsiewiedza.pl. zachęcam do lektury ciekawskich 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here