OSP Sudół będzie miała nowy wóz [ZDJĘCIA]

Ochotnicy z OSP Sudół najprawdopodobniej jeszcze w tym roku przesiądą się ze starego, 26-letniego Jelcza do nowiutkiego wozu bojowego.
Ochotnicy z OSP Sudół najprawdopodobniej jeszcze w tym roku przesiądą się ze starego, 26-letniego Jelcza do nowiutkiego wozu bojowego.

Strażacy z Raciborza-Sudołu otrzymali 900 tys. zł. OSP Krzyżanowice dzięki dofinansowaniu w wysokości 49 tys. zł kupi agregat prądotwórczy.

W obecności ministra – członka Rady Ministrów Michała Wosia oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdana Jędrocha w Wodzisławiu Śląskim podpisano umowy, dzięki którym dla śląskich jednostek OSP uda się kupić nowy sprzęt ratunkowy. Większość pieniędzy pochodzi z Funduszu Sprawiedliwości, który w przeszłości nadzorował Michał Woś.

- reklama -

Symboliczne czeki przekazane w Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim – dzięki funduszowi, którym dysponuje Minister Sprawiedliwości – otrzymała m.in. OSP Racibórz-Sudół. To 900 tys. zł, które umożliwi strażakom zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. 750 tys. zł dostała OSP Gorzyczki (gmina Gorzyce) – także na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, a OSP Krzyżanowice dzięki dofinansowaniu w wysokości 49 tys. zł kupi agregat prądotwórczy.

OSP Boguszowice i OSP Popielów kupią zestawy narzędzi hydraulicznych do ratownictwa technicznego (dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości to 100 tys. złotych). OSP Żory kupi samochód rozpoznawczo-ratowniczy – z Funduszu Sprawiedliwości dostanie ponad 148 tys. złotych.

Dla ochotników z OSP w Sudole był to wyjątkowo radosny i długo oczekiwany dzień. W tej chwili do akcji są zmuszeni wyjeżdżać 26-letnim jelczem. – Co nowe, to nowe. Odejdzie nam stres związany z tym, czy sprzęt zadziała, czy odmówi posłuszeństwa. Kiedy otrzymujemy wezwanie, liczy się każda minuta. Jelcz jest już mocno wysłużony i awaryjny. Nie bez znaczenia jest też to, że do starego wozu wchodzi tylko czterech ratowników z kierowcą. Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy pomieści aż 6 osób – argumentuje prezes OSP w Raciborzu Sudole Krzysztof Seidler.

Pieniądze zostały przekazane w ramach „Programu ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacji skutków pokrzywdzenia przestępstwem na lata 2019– 2020”.

To właśnie strażacy z jednostek OSP jako pierwsi udzielają pomocy poszkodowanym w ponad połowie wypadków drogowych, do jakich dochodzi w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało w ubiegłym roku o przekazaniu strażakom ochotnikom w całej Polsce 100 mln zł na specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Państwo ma obowiązek niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku przestępstw. Obowiązek ten realizuje właśnie Fundusz Sprawiedliwości, którym dysponuje Minister Sprawiedliwości. Do Funduszu trafiają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Te środki przekazywane są m.in. strażakom i szpitalom, ratującym zdrowie i życie ofiar przestępstw.

fot. Ministerstwo Sprawiedliwości, UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here