MIRAŻ świętuje ćwierćwiecze

koncert-walentynkowy-miraz-mdk-8
Koncert walentynkowy Mirażu

W tym roku MIRAŻ obchodzi 25-lecie. Z tej okazji szykuje się wielkie muzyczne święto. Koncert Galowy odbędzie się 9 listopada o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury.

Koncert Galowy odbędzie się 9 listopada w Raciborskim Centrum Kultury. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to wieczór pełen muzycznych wzruszeń, a także okazja do wspomnień oraz przybliżenia publiczności bogatej historii i dorobku artystycznego zespołu. MIRAŻ powstał 25 lat temu, kiedy w II LO założyła go Elżbieta Biskup. Później, już w murach Młodzieżowego Domu Kultury, z roku na rok coraz więcej dzieci i młodzieży rozwijało swoje pasje, osiągając ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy.

- reklama -

W zespole swoją muzyczną drogę zaczynało wielu znanych i lubianych polskich artystów, wśród nich m.in. Anna Wyszkoni i Marzena Korzonek. Grupa koncertowała w Brukseli, Strasburgu, na Węgrzech, w Niemczech, na Ukrainie czy w Walii. Zespół wystąpił też dwukrotnie w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Jak początki działalności zespołu wspomina Elżbieta Biskup? – Historia zespołu Miraż ma swój początek w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu – wspomina. – Trafiłam do liceum jako osoba poszukująca pracy, a dyrektor – pan Leszek Wyrzykowski, proponując mi ją, chciał, żebym w szkole założyła chór. Na studiach ukończyłam m.in. specjalizację z prowadzenia zespołów muzycznych, więc wydawało mi się, że to nie będzie trudne. Jednak okazało się, że nikt z moich ówczesnych uczniów nie chciał śpiewać w chórze, więc zaczęłam szukać innej formy prowadzenia zespołowego muzykowania. I tak w pierwszej kolejności powstał Zespół Wokalny II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, a potem dyrektor Wyrzykowski ”powiązał” moją działalność z Raciborskim Centrum Kultury. Wtedy nazwa zespołu była jeszcze dłuższa: Zespół Wokalny Raciborskiego Centrum Kultury, rekrutujący się z uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Na skutek coraz częstszego koncertowania, a także udziału w różnych konkursach, doszliśmy do wniosku, że zespół musi nazywać się krócej, stąd Miraż. Tak właściwie to nie jesteśmy w stanie określić, jak ta nazwa powstała. Sądzę, że była to chwila impulsu. Pierwszy utwór jako Miraż zaśpiewaliśmy z okazji Dnia Patrona Szkoły przed 25 laty, był to utwór pt. ”Uciekali”.

Prowadzenie MIRAŻU to wielka satysfakcja i pasmo sukcesów, wiadomo jednak, że okupione ciężką pracą. – Prowadzenie zespołu Miraż to przede wszystkim praca popołudniowa i „nieetatowa”. Wiem, zapłaciłam bardzo wysoką cenę za to, że tak wiele czasu spędzałam z moją „Miraż-ową rodziną.” Dzisiaj jednak nie czas na liczenie zysków i strat. Cały czas zresztą dokonuję różnych wyborów zawodowych i generalnie niczego nie żałuję – przyznaje Elżbieta Biskup.

Jak idą przygotowania do Koncertu Galowego? – Jeszcze pół roku temu wydawało mi się, że nie damy rady zorganizować naszego jubileuszu, ale jestem pod ogromnym wrażeniem zainteresowania i wsparcia od wszystkich, którzy cenią dorobek artystyczny zespołu MIRAŻ – przyznaje Elżbieta Biskup. Jubileusz zespołu to z pewnością ogromne przedsięwzięcie, dlatego byli wychowankowie grupy połączyli siły i wyszli z inicjatywą organizacji koncertu. – Najfajniejsze jest to, że wiele osób zgodziło się działać zdalnie, żyjemy w XXI wieku i jak widać odległość nie jest tu przeszkodą. Po pracy wysyłamy sobie e-maile, ustalamy scenariusz i dopinamy sprawy organizacyjne” – mówi Maria Biskup, odpowiedzialna za logistykę koncertu.

Wokalistom towarzyszyć będzie Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, prowadzona przez asp. szt. Waldemara Skotarskiego oraz sekcja rytmiczna pod przewodnictwem Pawła Harańczyka z Krakowa. Hanna Hołek, która również jest wychowanką zespołu, sprawuje kierownictwo artystyczne nad wydarzeniem, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w branży muzyczno-telewizyjnej.

Koncert Galowy odbędzie się 9 listopada o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury.

Cross Racibórz

Zobacz także: Koncert walentynkowy Mirażu w Młodzieżowym Domu Kultury [ZDJĘCIA]

/red./

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj