Dzień Praw Dziecka w Raciborzu – co jeszcze w ten weekend?

Golec uOrkiestra
Golec uOrkiestra

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Raciborzu, koncert Lao Che w Raciborskim Centrum Kultury, obchody 162. rocznicy śmierci Josepha von Eichendorffa w Łubowicach czy promocja 30. Almanachu Prowincjonalnego w RCK – sprawdź, co jeszcze przygotowano w regionie na najbliższe dni.

Miasto Racibórz jest tegorocznym gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka z okazji 30. rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Obchody w Raciborzu potrwają od 21 do 23 listopada.

- reklama -

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, jest więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.

Konwencja o prawach dziecka nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka; podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie ją ratyfikowały. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przede wszystkim zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.

Obchody w Raciborzu potrwają w dniach 21-23 listopada. W ich ramach zaplanowano szereg działań w szkołach, konferencję naukową z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem, a także wydarzenia otwarte dla mieszkańców.

Obchody 21 listopada otworzyła konferencja naukowa o Konwencji i prawach dzieci z udziałem Mikołaja Pawlaka, prezydenta Raciborza, zaproszonych gości i ekspertów. W Raciborskim Centrum Kultury nastąpiła otwarta uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu. 21 listopada w przedszkolach odbyły się też spektakle teatralne dla najmłodszych. A dla pedagogów zorganizowane zostanie spotkanie z ekspertem NASK z zakresu rozpoznawania uzależnień od sieci i walki z cyberprzemocą. Tego dnia o 19:00 w DK Strzecha odbędzie się spektakl profilaktyczny dla dorosłych pt. „Działka”. Wstęp wolny.

W piątek 22 listopada w godz. 14:00-18:00 w Raciborskim Centrum Informacji dyżurował będzie prawnik biura Rzecznika Praw Dziecka, to okazja do skorzystania z konsultacji dla wszystkich chętnych. Do południa w raciborskich szkołach odbędą się spotkania otwarte Rzecznika Mikołaja Pawlaka z uczniami o prawach dzieci, Konwencji i sposobach kontaktowania się z Rzecznikiem, gdy potrzebna jest pomoc. Zaplanowano także spotkania dla uczniów klas starszych dotyczące Telefonu Zaufania TELEFON RPD 800 12 12 12, a także przedstawienia i warsztaty dla dzieci.

W programie obchodów w sobotę 23 listopada w godzinach od 10:00-13:00 w Arenie Rafako zaplanowano zmagania dziecięcych drużyn piłkarskich. Na finał w Raciborskim Centrum Kultury odbędzie się uroczysta gala połączona z wręczeniem odznak Rzecznika Praw Dziecka. Galę poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra.

Wstęp na galę jest otwarty, ale za okazaniem wejściówki. Będzie je można pobierać jutro w Raciborskim Centrum Informacji przy rynku od godz. 15:00.

SPRAWDŹ ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ»

DOWIEDZ SIĘ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W CZASIE WEEKENDU W OKOLICY»

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj