Jak nie marnować jedzenia w święta? 5 sprawdzonych sposobów

Marnowanie żywności
Fot. Freepik

Przeciętny Polak w ciągu roku wyrzuca aż 235 kg żywności. To nie tylko strata finansowa, ale także problemy środowiskowe związane z nadprodukcją i zagospodarowaniem wytworzonych odpadów.

Okres świąt to czas, kiedy w każdym domu trwają intensywne przygotowania i wspólne, rodzinne gotowanie bożonarodzeniowych smakołyków. Wtedy nie trudno o nadmiar jedzenia. Mając na uwadze skalę problemu, jakim jest marnowanie żywności, warto zastosować się do sprawdzonych porad, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze i zredukujemy swój ślad węglowy.

- reklama -

1. Planowanie

Głównym powodem wyrzucania jedzenia jest kupowanie za dużej ilości. Dlatego przed zorganizowaniem świątecznej kolacji czy obiadu należy dobrze przemyśleć, ile produktów trzeba kupić, aby wystarczyło dla wszystkich gości. Nie warto kupować „na zapas”. Przy odpowiednim przygotowaniu jest mało prawdopodobne, że czegokolwiek zabraknie. Dodatkowo warto pamiętać o trwałości produktów i w pierwszej kolejności serwować to, co najszybciej może się zepsuć, a na później zostawić produkty i dania, które można z powodzeniem przechować dłużej w lodówce lub zamrozić.

Zakupy
Fot. pixabay

2. Lista zakupów

Przed wyjściem na zakupy należy przygotować listę z potrzebnymi produktami, a w sklepie kupować tylko niezbędne rzeczy, nie dając się skusić promocyjnym ofertom. Dodatkowo, kupując świeże produkty, takie jak mięso, nabiał czy ryby, trzeba zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia. Produkty nawet krótko „po terminie” mogą nie nadawać się do spożycia z powodu szybko rozwijających się na nich bakteriach.

3. Przechowywanie żywności

Większość owoców, warzyw lub innych produktów wytrzyma dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Wskazówką do tego, gdzie przechować konkretny produkt może być jego położenie w sklepie. Częściowo skonsumowane czy otwarte produkty należy włożyć do odpowiednich, zamykanych pojemników i przechowywać w lodówce. W obniżonej temperaturze bakterie wolniej się rozwijają, a to pozwala dłużej zachować zdatność do spożycia. Pamiętajmy jednak, że są produkty, które nie powinny być przechowywane w lodówce, to np. banany, awokado ciasto czy melony.

4. Gotowanie za dużej ilości

Przed przygotowaniem świątecznych posiłków warto zastanowić się, ile zjedzą nasi goście i przygotować dokładnie taką ilość porcji. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej, nie gotujmy więcej, jeśli wiemy, że jedzenia wystarczy. To oszczędność czasu i pieniędzy.

Gotowanie
Fot. pixabay

5. Co z resztkami?

Zawsze jednak może się zdarzyć, że zostanie nam część jedzenia. Wtedy warto, po właściwym zabezpieczeniu żywności, zastanowić się, co można z nią zrobić. „Resztki” mogą posłużyć przygotowaniu innego dania. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zjeść wszystkiego, warto zaprosić znajomych, rodzinę czy sąsiadów. Z pomocą przychodzą także instytucje, do których można oddać jeszcze świeże produkty i dania. Często schroniska dla bezdomnych, domy dziecka, fundacje czy darmowe noclegownie chętnie przyjmą i wykorzystają nasze „resztki”.

/źródło: nietrujsasiada.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj