Miasto chwali się osiągnięciami gospodarczymi w 2019 roku

0
gospodarka racibórz

W 2019 roku w Raciborzu wiele wydarzyło pod względem gospodarczym. Poniżej znajduje się podsumowanie działań gospodarczych z następujących dziedzin: drogowe projekty inwestycyjne, terytoria inwestycyjne, wydarzenia gospodarcze, mieszkania i nowe tereny budowlane.

- reklama -

Drogowe projekty inwestycyjne:

– Rozpoczęły się prace przy budowie Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna.
Wykonawca: firma Strabag Infrastruktura Południe
Inwestor: Zarząd Dróg Wojewódzkich
Finanse: 296 106 050 zł – w tym 146 mln dofinansowania z Unii Europejskiej
Termin: droga ma zostać ukończona w lutym 2022 r.

– Zostały pozyskane środki na budowę ul. Chorwackiej, a także na przebudowę ul. Bojanowskiej (z Funduszu Dróg Samorządowych).

– Unowocześnienie ul. Wierzyńskiego. Środki zostały pozyskane z budżetu Województwa Śląskiego na budowę dróg transportu rolniczego w zakresie Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

– Oficjalnie rozpoczęto inwestycję przebudowy skrzyżowania DW935 z DW919 wraz z sygnalizacją świetlną na rondo turbinowe. Tzn. budowę ronda koło Mechanika i przebudowę Drogi Wojewódzkiej 935 do Rzuchowa. Rozpoczęcie prac miało miejsce pod koniec października.

Nowe terytoria inwestycyjne:

– Otwarto pierwsze zakłady produkcyjne przy ul. Bartka Lasoty: Elektrolex, Kreha System, Steel Wings, TechControl.
– Zostały sprzedane obszary inwestycyjne:

* przy ul. 1 Maja: przetarg na nieruchomość o powierzchni prawie 2 ha wygrała firma Polska Ekologia sp. z o.o., będąca przodującym producentem nowoczesnych rozwiązań opierających się na odnawialnych źródłach energii.
* przy ul. Cecylii/Gospodarczej: nieruchomość o powierzchni 0,32 ha kupił Adrian Głombik – inwestor z branży motoryzacyjnej. Działkę o powierzchni 0,6189 ha zakupił Śląski Akcelerator Przedsiębiorczości (niebawem Metalio). Na tym terenie przedsiębiorca chce zbudować dwie hale z zapleczem administracyjno-biurowym. Będzie to lokalizacja firmy spawalniczo-ślusarskiej. Następną działkę o powierzchni prawie 0,2 ha zakupiła firma NEOMAX Sp. z o.o., która zaopatruje przedsiębiorców w różnego rodzaju produkty motoryzacyjne. Ponadto firma ta trudni się sprzedażą nieruchomości oraz inwestycjami budowlanymi. Na zakupionym terytorium inwestor chce zbudować halę wysokiego składowania.

Wydarzenia gospodarcze:

– Reprezentanci Miasta brali udział w licznych wydarzeniach reklamujących przedsiębiorczość. Były to między innymi: InspitatON, Gala: Filary Ziemi Raciborskiej, Festiwal Przedsiębiorczości, Forum Biznesu zorganizowane przez PAiH w Warszawie, Kongres Program dla Śląska w Katowicach.
– Raciborskie tereny inwestycyjne były lansowane na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na stoisku były promowane regionalne firmy oraz wydarzenia.
– Władze Miasta wzięły udział w 4. edycji Kongresu 590. Jest to bardzo istotne wydarzenie gospodarcze, na którym przeprowadzano rozmowy na temat przyszłości polskiej ekonomii. W spotkaniu udział brali przedstawiciele biznesu oraz administracji rządowej i samorządowej.
– Zostało podpisane memorandum o współpracy przez 22 przedstawicieli samorządów subregionu zachodniego województwa śląskiego, aglomeracji ostrawsko-karwińskiej i polskich oraz czeskich organizacji gospodarczych. Memorandum ma na celu zwiększanie współpracy gmin i instytucji znajdujących się na obszarach Kraju Morawsko-Śląskiego i Subregionu Zachodniego w sferze: ochrony środowiska, spadku liczby populacji i starzenia się populacji oraz współpracy gospodarczo-biznesowej.

Mieszkania i nowe tereny budowlane:

– Kontynuacja budowy nowych mieszkań przy ul. Łąkowej. Wiosną tego roku wprowadzą się pierwsi lokatorzy do nowych 48 mieszkań wysokiego standardu.
– Miasto przygotowało tereny budowlane na sprzedaż, znajdujące się w dzielnicy Ocice przy ul. Koszalińskiej. Przetargi dla wykonawców zostaną ogłoszone w 2020 r. Aktualnie trwają prace przygotowawcze nieruchomości na sprzedaż przy ul. Chorwackiej bis. Do tej pory te obszary były wykorzystywane rolniczo.

Źródło: Przedsiębiorczy Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here