Ognisko ptasiej grypy w Rudzie Kozielskiej

Ptasia grypa
Fot. Pixabay

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu poinformował, że 29.01.2020 r. w godzinach popołudniowych otrzymał wynik badania laboratoryjnego potwierdzający wystąpienie grypy ptaków w przydomowym stadzie drobiu w  Rudzie Kozielskiej.

Badanie przeprowadzone zostało w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach – w wyniku którego w badanym materiale wykryto materiał genetyczny wirusa grypy ptaków podtypu H5N8.

- reklama -

Wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zgodnie z aktualnymi doniesieniami naukowymi nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi, zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

– Ognisko grypy ptaków zostanie zlikwidowane w dniu dzisiejszym. Ze względu na typ wirusa nie stanowiący zagrożenia dla ludzi podjęto decyzję o nie wybijaniu prewencyjnym drobiu w obszarze zapowietrzonym za wyjątkiem chorego drobiu w ognisku – podano 30 stycznia na stronie Powiatowego Inspektora Weterynarii w Raciborzu.

W ramach dalszych działań wynikających z przepisów prawa zostaną wyznaczone obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska. Ze względu na zasięg obszarów wykraczający poza powiat raciborski rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane przez Wojewodę Śląskiego.

Przekazano do wiadomości robocze mapy obrazujące wstępnie wyznaczone obszary: zagrożony i zapowietrzony na ternie powiatu raciborskiego. Na obszarach tych służby weterynaryjne będą w najbliższym czasie prowadzić spis oraz nadzór stad drobiu w chowie przydomowym. – Apelujemy o udzielenie wszelkiej pomocy i wsparcia służbom weterynaryjnym pracującym na naszym terenie, tak aby zaplanowane czynności przebiegały jak najsprawniej. Równocześnie prosimy o zgłaszanie do Powiatowego Inspektoratu w Raciborzu lub właściwego Urzędu Gminy przypadków zwiększonych upadków drobiu w Państwa stadach – czytamy w komunikacie PIW.

/źródło: PIW Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj