W Polsce mieszka 21 539 Polaków? Zaskakująca prawda

0
Zaskakująca prawda o Polakach
Fot. Freepik

Oto najnowsze, sensacyjne dane, do których dotarliśmy! W Polsce mieszka… 21 539 Polaków. To nie #fakenews. To twarde i pewne informacje z portalu DANE.gov.pl.

Ręka w górę, kto się domyślił, że chodzi o nazwisko (szczerze)? Na naszym portalu opublikowaliśmy właśnie ich aktualną listę. Możecie szukać rodziny, znajomych i… ciekawostek. My część tej pracy już za Was wykonaliśmy. Oto efekty.

- reklama -

Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina…

Najpierw jednak wróćmy do Polaków. W naszym kraju mieszkają obecnie 10 942 kobiety i 10 597 mężczyzn noszących to dumne nazwisko. A jak nazywają się inni Polacy, którzy nie mają na nazwisko Polak?

Przed Wami nasz TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:

1. Nowak – tak na nazwisko ma 203 980 osób,
2. Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 137 981 Polaków,
3. Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 109 896 osób,
4. Wójcik – 99 098 osób o tym nazwisku mieszka w naszym kraju,
5. Kowalczyk – to nazwisko 97 537 osób,
6. Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 94 829 osób,
7. Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 92 903 osoby,
8. Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 90 658 osób,
9. Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 88 381 osób,
10. Woźniak – 87 981 osób nosi takie nazwisko.

Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie do naszej bazy.

– Poza tymi najpopularniejszymi, znajdziemy w niej ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju. A to nie wszystkie interesujące dane, które publikujemy na naszym portalu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Lista nazwisk to tylko jedna z ponad 14 tysięcy baz, które udostępniamy na DANE.gov.pl – dodaje szef MC.

Bierzcie i korzystajcie

Na portalu znajdziecie również wiele innych bezpłatnych danych z zakresu gospodarki, turystyki czy socjologii. Dzięki nim powstało już wiele przydatnych aplikacji. Jakich? Choćby umożliwiających sprawdzenia w telefonie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej czy prezentujących okoliczne zabytki.

– Dostęp do publikowanych przez nas danych może być – na co liczymy – świetnym impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Chcemy to stale ułatwiać poprzez otwieranie kolejnych zasobów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Portal DANE.gov.pl jest zasilany danymi z ponad 120 instytucji. Wciąż się rozwija i wzbogacamy go o nowe funkcjonalności.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu – zasoby są otwarte przez API, tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

/MC publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here